Oto Haber

Published on Ekim 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

3,5 milyon araç sigortasız

14 milyon aracın yaklaşık dörtte birinin sigortası bulunmuyor. Zorunlu sigortalara hasar ve iflas gideriyle birlikte güvence hesabındaki maliyet 167 milyon liraya ulaştı

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası), Tüp Gaz Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası gibi kanunla yapılması zorunlu hale getirilen sigortaları yaptırmayanların yol açtığı hasarlarda mağduriyetin önlenmesi amacıyla kurulan Güvence Hesabınca karşılanan hasar, 166 milyon 824 bin lira oldu.

Ödenmeyen Hasarlar

Bunlara iflas eden veya mali açıdan zor durumda olan sigorta şirketlerinin ödeyemediği hasarlar da eklenince, Güvence Hesabının karşıladığı hasarın toplamı 228 milyon lirayı geçiyor.

Zorunlu sigortaların sağladığı teminatlara ilişkin sakatlık ve ölüm gibi bedeni olarak zarar görenlerin tedavi masraflarını karşılayan, kaza sonrasında ise sakat kalma halinde sakatlık tazminatı, ölüm halinde de ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödeyen ve daha önce ‘Karayolları Trafik Garanti Sigortası Hesabı’ olarak işlev gören ‘Güvence Hesabı’, 2007’de Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri bünyesinde kuruldu.

İflasa 61 Milyon Lira

Trafik kazaları, tüpgaz ve tehlikeli madde patlamaları gibi kazalarda ortaya çıkacak mağduriyeti önlemek yanısıra zorunlu sigortalarını yaptırmayanları da bir bakıma cezalandırmak olan kurum, haziran ayının sonu itibariyle açılan 95 bin 712 dosya için toplam 228 milyon 446 bin 362 lira ödeme yaptı. Kurum, 61 milyon 622 bin 328 lirasını ise iflas eden veya mali açıdan zor duruma düşen sigorta şirketlerinin karşılayamadığı hasarlar için ayırdı.

AA, haber7

 

 

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑