Oto Haber

Published on Ağustos 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasıyla memleketlerine veya tatil beldelerine gitmeyi planlayan vatandaşlar, karayollarındaki kör noktalara karşı uyarıldı.
Ramazan Bayramı’na 2 gün kaldı. Bakanlar Kurulu’nun tatil süresini 9 güne çıkarmasını fırsat bilenler Anadolu’nun dört bir yanına akın edecek.
Binlerce insanın aynı dönemlerde trafiğe çıkması kaza riskini de beraberinde getiriyor. Karayollarında 32 güzergâhta 289 kör nokta bulunduğunu hatırlatan yetkililer, geçtiğimiz yıllarda yaşanan acı tecrübelerin tekrarlanmaması için trafik kurallarına azami özen gösterilmesini istiyor. Zira, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın verilerine göre, karayollarında en fazla can kaybı 9 günlük bayram tatillerinde yaşanıyor. Geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinde bin 527 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 319’u arefe günü yaşandı. 693 kişinin yaralandığı arefe günü 22 kişi hayatını kaybetti. Bayram tatilinin acı bilançosu ise 97 ölü, 3 bin 455 yaralı olarak gerçekleşti.
2010 yılı trafik kazası istatistiklerine göre, Ramazan Bayramı’nın birinci günü 334 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 11 kişi öldü, 777 kişi de yaralandı. Bayramın ikinci gününde meydana gelen 272 kazada 23, üçüncü günündeki 312 kazada da 18 kişi hayatını kaybetti. Bayram tatiliyle birleşen 12 Eylül Pazar gününde ise yaşanan 290 kazada 23 kişi hayatını kaybetti. İstatistiklere göre, geçen yıl Ramazan Bayramı tatilinin bilançosu 97 ölü, 3 bin 455 yaralı oldu. Trafik kaza istatistiklerine göre, karayollarında en fazla can kaybı 9 günlük bayram tatillerinde yaşanıyor. 9 günlük son üç bayram tatilindeki kazaların bilançosu 399 can kaybı. Emniyet, bayram tatili öncesi vatandaşları dikkatli araç kullanmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyarıyor. Emniyette, vatandaşların cep telefonlarına geçilen mesajda, “Araç kullanırken hız yapmayın, yaşamdan hızla uzaklaşmayın.” ifadeleri kullanılıyor.
Direksiyon Akademisi İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı Onur Akçay, bayram yolculuklarında kazaların en büyük nedenlerinden birinin hatalı sollama olduğunu söylüyor. Akçay, “Özellikle gidiş-geliş olarak düzenlenmiş tek şeritli yollarda sürücüler tabela ve çizgilere uymuyorlar ve kazalara sebebiyet veriyorlar. Diğer bir kaza sebebi ise sürüş esnasında telefonla konuşmak. İster elinizde, ister kulaklık yardımıyla telefonla konuşmak tehlikeli ve ölümcül hatalara neden olabilir. Yolculuğa sabah erken saatlerde çıkılmalı. Araç içindeki her şey sabitlenmeli. Kritik yerlerde ve yoğun sis alan bölgelerde hız azaltılmalı. Tabelaları takip ederek yolu okumaya özen göstermeli.” diye konuşuyor.
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş, bayram tatili için başka illere gidecek vatandaşların, mümkünse şehirlerarası otobüsleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. Memiş, “Sürücü, uykusunu almış olmalı. Ön ve arkada oturanlar emniyet kemeri takmalı. Ömrünü tamamlamış kabak lastikle yola çıkılmamalı. Sürücüler, direksiyon başında cep telefonlarını kapatmalı. Her iki saatte bir mola yerlerinde dinlenmeli.” ifadelerini kullandı.
Uzmanlardan hayat kurtaran öneriler
Hız limitlerine uyun, hatalı solama yapmayın.
Yolculukta uyku getirebilecek ilaçlar almayın.
Ağır yemeklerden uzak durun. Bol su tüketin.
Gideceğiniz yerin hava durumunu öğrenin.
Mola yerlerini yola çıkmadan belirleyin.
En az 2 saatte bir 15 dakika mola verin.
Şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.
30 dakikada bir araç içini havalandırın.
Terlik ve benzeri şeyler kullanmayın.
Emniyet kemerini takmayı ihmal etmeyin.
Çocukları güvenlik koltuklarına oturtun.
Mıcırlı yollarda ani hareketlerden kaçının.
Aracınızın rutin muayenesini yaptırın.
Lastiklerin havalarını kontrol edin.
32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat
Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkmasıyla memleketlerine veya tatil beldelerine gitmeyi planlayan vatandaşlar, karayollarındaki kör noktalara karşı uyarıldı. Trafik Hizmetleri Dairesi yetkilileri, Türkiye karayollarında 32 güzergâhta 289 kör nokta bulunduğunu hatırlattı. Bayram tatili süresince özellikle bu kör noktalardaki denetimler artırılacak. Her 30 kilometrede bir trafik ekibi görevlendirilecek. Kör noktalardan bazıları şöyle: Yatağan kavşağı, Yalova-Gölcük yolunun Kılıç ayrımı, Yalova-Çiftlikköy Merkez kavşağı, İzmir-Manisa yolunun Tugay kavşağı, Bilecik-Yenişehir kavşağı, Bilecik-Bozüyük yolunun 11, 14, 15 ve 24. kilometreleri, Uşak-Çiril-Dinar kavşağı, Afyonkarahisar-Antalya yolunun Kızılören kavşağı, İzmir Ambarlı kavşağı, Altınova-Dikili yolunun 3. kilometresi, Bandırma-Karacabey yolunun 33 ve 35. kilometreleri, Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi, Çorum-Ankara yolunun 15. kilometresi, Çorum-Samsun yolunun Mecitözü kavşağı.
Kaynak: Ağustos 2011 tarihinde Zaman’dan alıntılanan Haber7.com web sitesinde yayımlanan “32 güzergâhta 289 kör noktaya dikkat” konulu haberden derlenmiştir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑