Oto Haber

Published on Şubat 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

2013 yılı Türk Otomotiv Sanayii için yeni yatırımların başladığı yıl olacak

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen teşvik paketinde yapılan son değişikliklere ilişkin görüşlerini açıkladı: “Ülkemiz otomotiv sanayi, taşıt araçları ve aksam-parça üreticileri ile birlikte bir bütün olarak Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörünü oluşturmaktadır. Teşvik paketinde yapılan değişiklikler sektörümüzün canlanması ve 2023 hedeflerine ulaşması için önemli bir araçtır.”

Hükümetin çıkardığı ve 2012 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren otomotiv sanayi teşvik paketi ile ilgili yapılan son değişiklikler resmi gazete yayımlandı. Yatırım teşviklerinde yapılan son değişiklikler ile otomotiv sanayinin kalbinin yer aldığı 1. ve 2. bölgedeki yatırımların da belirli koşullarla artık 5. bölge yatırımlarından faydalanabileceği belirtildi.

Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen Otomotiv sanayi temel gelişme alanının ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde 1. ve 2. Bölge kapsamında olması sebebiyle mevcut teşviklerden sınırlı bir şekilde yararlanabiliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile 300 milyon TL’yi aşan otomotiv projeleri ile 75 milyon TL üzerindeki motor ve 20 milyon TL’yi geçen transmisyon ve bu düzeydeki aksam ve parça yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına girecek 5’inci bölgedeki yatırımlarla aynı teşvikleri alacak. Teşviklerdeki bu düzenleme ile sektörümüzde planlanan birçok yatırımın artacağına ve en kısa sürede hayata geçeceğine inanıyoruz. Uzun süredir beklediğiniz bu önemli haber otomotiv sanayicileri olarak bizleri çok heyecanlandırdı” dedi.

Bu gelişmelerin ve düzenlemelerin hem otomotiv sanayi hem de Türkiye için gelecek vaat ettiğini ve umut verdiğini belirten Önen “Sanayimiz, geleceğimizi belirleyen 2023 vizyonunun temel hedeflerinde büyük rol oynayacak en önemli sektördür. Aynı zamanda küresel niteliği nedeni ile de yoğun bir rekabet içindedir. Sektörümüzün küresel rekabetçiliğini arttırarak sürdürebilmesi ve ülkemiz ekonomisine olan yüksek katma değerini devam ettirebilmesi için sürekli yatırımların stratejik bir önemi bulunuyor. Teşvikler de sanayimiz için etkin rekabette üstünlük avantajı sağlayan en önemli bir araçtır” dedi.

Kürsel ekonomideki olumsuz koşullara rağmen Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi istikrarı ile tüm dünyanın dikkatini çektiğinin altını çizen Kudret Önen, “Türkiye devam eden bu istikrar ortamında gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yatırımcılara cazip bir yatırım ortamı sunuyor. Buna ek olarak otomotiv sanayine getirilen yeni teşvikler ile Türkiye’nin küresel bir cazibe merkezi olarak ortaya çıkmasında yeni teşviklerinde de büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Bu süreçte sektörümüze ilgi ve desteğini esirgemeyen, teşvik sisteminde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler için başta Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve hükümetimiz ile değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bu sevinci hep birlikte görecek ve hep beraber yaşayacağız” dedi.

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑