Oto Haber

Published on Mayıs 27th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

2013 Yılı Nisan Ayı Dünya Hafif Araç Pazarında Talep Artışı Devam Ediyor…

LMC tarafından yayımlanan küresel verilere göre, 2012 yılı Nisan ayında 6,5 milyon adet olan dünya hafif araç pazarı yüzde 6,7 oranında arttı ve toplam talep 6,9 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. 2009 küresel krizinin ardından artışın süreklilik kazandığı görülüyor. Bu süreklilikte de daha çok BRIC ülkelerinin önemli katkısı olduğu gözleniyor.

Bu dönemde 1 milyon adet olan Batı Avrupa hafif araç pazarı, uzun bir talep azalmasından sonra ilk kez, 2013 Nisan ayında yüzde 2,4 oranında arttı ve 1,1 milyon adet düzeyine yükseldi. Ancak bu ayda sadece Doğu Avrupa pazarında düşüş yaşandı, yüzde 2,8‘lik daralma pazarın 420 bin adete gerilemesine neden oldu.

Bu ayda en fazla artış yüzde 29,6 ile Brezilya ve Arjantin’de gerçekleşti ve hafif araç pazarı 401 bin adete yükseldi. Daha sonra en fazla artış yüzde 12,4 ile Çin’de gerçekleşti ve pazar 1,8 milyon adet oldu.

Bu ayda hafif araç pazarı Kanada’da yüzde 8,8 ABD’de yüzde 8,7 gibi yüksek bir oranda artarken G.Kore’ de yüzde 3,7 ve Japonya’da yüzde 1 oranında arttı.

Diğer taraftan, 2013 yılı ilk dört ayda dünya hafif araç pazarında artış yüzde 3 oranında oldu ve 2012 yılı aynı dönemde 26,9 milyon adet düzeyinde gerçekleşen hafif araç pazarı 27,7 milyon adete yükseldi.

2013 yılı Nisan ayında gerçekleşen artışa rağmen ilk dört aylık dönemde Batı Avrupa hafif araç pazarında düşüş devam etti, yüzde 6,9 oranında daralma sonucunda pazar 4,3 milyon adete geriledi.

Bu dönemde Japonya pazarı yüzde 7,9, Doğu Avrupa pazarı yüzde 1,3 oranında daralırken, Çin pazarı yüzde 14,4, Brezilya ve Arjantin pazarı yüzde 8,9, ABD pazarı yüzde 7,1, Kanada pazarı yüzde 1,3, G.Kore pazarı ise yüzde 0,7 oranında arttı.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑