Oto Haber

Published on Nisan 10th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

2. Elde Arz Daraldı, Nisan Ayı Sonunda Fiyat Artışı Olacak!

İlk 3 Ayda 0 Araç Pazarı % 40 Seviyesinde Daraldı, 2. El Araç Pazarı Canlandı!

Kurumsal ikinci el otomotiv sektöründe hızlı büyümesiyle dikkat çeken Otomol, ODD tarafından açıklanan ilk 3 ay otomobil ve hafif ticari araç pazar sonuçlarını 2. el otomobil pazarındaki yansımaları açısından değerlendirdi. Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 0 araç pazarındaki daralmanın, satılan araçların kısmen 2013 model araçlar olması nedeniyle, sadece 2014 model yılı araçlar baz alındığında % 40’lar seviyesinde gerçekleştiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Tuğrul Denizaşan, bu veriler ışığında ilk üç ayda 0 araç pazarındaki fiyat artışlarının, aynı oranda fiyat artışı olmayan ikinci el pazarını canlandırdığını ve özellikle seçim öncesi piyasada olağandışı bir hareketlilik oluşturduğunu ifade etti.

İkinci el otomotiv pazarına kurumsal ve güvenilir yeni bir soluk getiren Otomol’un Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, ilk 3 ay otomobil ve hafif ticari araç pazar sonuçlarını 2. el araç pazarındaki yansımaları açısından değerlendirdi. Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, 0 araç binek otomobil pazarındaki daralmanın, satılan araçların kısmen 2013 model araçlar olması nedeniyle, sadece 2014 model yılı baz alındığında % 40’lar seviyesinde gerçekleştiğini tahmin ettiklerini açıkladı. Tuğrul Denizaşan, ticari araç pazarındaki gerilemeyi ise KOBİ ve küçük esnafı daha çok etkileyen piyasadaki kısmi ekonomik dalgalanmaya ilaveten ticari araçlar üzerindeki belge ve işletim maliyet ve faktörlerine (trafik sigortası, kiralama imkânı olmaması, taşıma belgeleri, kış lastiği, yıllık muayene, hız sınırı) bağlamak gerektiğine dikkat çekti.

0 araç pazarına kıyasla aynı oranda fiyat artışı gerçekleşmeyen 2. el pazarının canlandığını ve özellikle seçim öncesi piyasada olağandışı bir hareketlilik oluştuğunu ifade eden Denizaşan, taleplerin artmasına karşın yeni araç satışının çok düşük ve genelde filo tarafında gerçekleşmesi nedeniyle takas işlemi yapılamamasının arz daralmasını da beraberinde getirdiğini vurguladı. Özellikle bahar aylarında yaşanan ikinci el pazar hareketliliğinin de etkisi ile Nisan ayı sonu itibarı ile fiyatlarda bir miktar artış beklendiğini açıklayan Denizaşan, Otomol’un da geçen yılın ilk 3 ayıyla kıyaslandığında satışlarını % 120 arttırdığına dikkat çekti.

Otomol Genel Müdürü Tuğrul Denizaşan, müşteri tercihlerine bakıldığında özellikle benzinli otomatik ve 35.000 – 50.000 TL bandındaki araçlara talebin yoğunlaştığını vurguladı.  Denizaşan, benzin litre fiyatlarındaki aşağı yönlü hareketler ile küçük hacimli benzinli motorlu araçlardaki seçenek artışının önümüzdeki günlerde kullanım alışkanlıklarını dizel seçeneğinden benzinli motor seçeneğine kaydırmasını beklediklerini ifade etti.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑