Oto Haber

Published on Ekim 19th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

125 bin Euro’luk kazanım!

ÖTV artışı ile fiyatı bir gecede tam 125 bin Euro yükselerek 627 bin Euro’ya çıkan Ferrari FF’lerin ikisi vergi artmadan önce satıldı. Hatta biri büyük tesadüf eseri artıştan bir gün önce plakalandı.
Ferrari’nin Türkiye’de satılan en alışılmadık ve en pahalı modeli FF, Özel Tüketim Vergisi’nin yüzde 84’ten yüzde 130’a çıkarılmasının hemen ertesinde 627 bin Euro’luk yani 1 milyon 567 bin 500 TL’lik anahtar teslimi fiyatıyla piyasaya çıktı. Bu yılın başında gerçekleştirilen Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilen markanın ilk gerçek dört kişilik ve dört tekerlekten çekişli otomobili oldukça büyük bir tartışma yaratmış, hatta Pininfarina’nın bu tasarımını Ferrari ruhuna ihanet olarak yorumlayanlar bile çıkmıştı. Ancak Ferrari tutkunları böyle düşünmemiş olmalılar ki, araç satışa sunulur sunulmaz satın alma sıraları oluşturdular. Bu sırada Türkiye’nin alabileceği araç sayısı başlangıçta 2 adet olarak belirlenmişti. Bu iki araç da ÖTV artışı fiyatı 502 bin Euro’dan 627 bin Euro’ya çıkarmadan önce sahiplerini buldu. Hatta araçlardan birinin vergileri ÖTV artışı açıklanmadan bir gün önce yatırıldı.
Üçüncü İsim ÖTV Artışına Rağmen Vazgeçmedi
FerMas Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, sattıkları ikinci Ferrari’nin vergi artmadan sadece bir gün önce vergilerinin ödenerek plakalanmış olmasını sadece ‘büyük bir tesadüf’ olarak niteledi. 125 bin Euro’luk bu tesadüfün hangi şanslı müşteriye isabet ettiğini ise öğrenmek mümkün olmadı. Ferrari, müşterilerinin ismini vermeme geleneğini FF modelinde de sürdürdü. Albayrak, Ferrari müşterilerinin vergiyle pek ilişkisinin olmadığını anlatmak için şu çarpıcı bilgiyi verdi: “Otomobilin bir gecede 125 bin Euro, yani 312 bin 500 TL artan fiyatına rağmen, yıl sonunda teslim edilmek üzere alınan üçüncü FF siparişini veren müşterimiz iptal etmeyi düşünmediğini ve aracını satın almak üzere beklediğini ifade etti.”
Kaynak: Hakan Özenen- Gazete Haberturk

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑