Oto Haber

Published on Aralık 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

10 yıldır en çok satan marka!

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 10 yıldır en çok satan marka olarak liderliği sürdürdüklerini söyledi
Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, ”2011 yılında iç pazardaki 10 yıldır süren liderliğimizi, 10 yıldır üst üste en çok satan marka olarak bitireceğimiz gibi, Türkiye’de ihracatta da bugün en çok satan, en çok ihracat yapan marka olarak bitireceğiz” dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Endüstri Mühendisliği Topluluğunca SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ”CEO’larla” sohbet söyleşisine katılan Otay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’deki otomotiv pazarının 2011 yılını başarı ve rekorlarla arkada bıraktığını söyledi.

2011 yılındaki başarının en önemli payının yılın 8 ayındaki satışlar olduğunu belirten Otay, ”Şu anki pazarın koşma ivmesinde bir azalma var. Sezonsal faktörleri bir kenara bırakırsak… Yine de yılın rekor sayıda satışla iç pazar büyüklüğüyle biteceğini tahmin ediyoruz. Ford Otosan açısından baktığımızda ihracat sayılarımızda yine iç pazardaki 10 yıldır süren liderliğimizi, 10 yıldır üst üste en çok satan marka olarak bitireceğimiz gibi, ihracatta da bugün en çok satan, en çok ihracat yapan marka olarak bitireceğiz. Bu da bize ikinci büyük bir keyif veriyor. Hem iç hem dış pazarda işler pozitif gidince de üretimde de bu yıl 290 bini aşan üretim adetiyle rekor üretim yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

Ford Otosan’ın Avrupa’nın genelinde de en büyük ticari vasıta üreticilerinden biri olduğuna işaret eden Otay, ‘Transit Connect’, ‘Transit’ ve ‘Cargo’ modellerini ürettiklerini anlattı.

”Transit Connect’ modelini New York’a satabilecek kadar, ”Made in Turkey” imajı yaratmış durumdayız” diyen Otay, şöyle devam etti:

”290 bini aşkın adette, bu rakam 295 bin adet olarak bitecek bu ayın sonunda. 10 bine yakını da ağır vasıta. Üretimimizin yüzde 75’ini ihraç eden bir firmayız. Toplamda ise otomobilde ithalat yapıyoruz. Bunun toplamına baktığınızda net ihracatçı bir firmayız. Toplam araç ve parça ihracatımızın toplamı, araç ve parça ithalatımızın çok üzerinde bir rakamda. 2011 yılı dediğim gibi çok güçlü. Geçen 8 ay sonrasında mevsimsel olarak zaten satışların yüksek olduğu, son üç ayda relatif (göreceli) olarak geçen yıla göre bir duraklama oldu ama bu toplamı değiştirecek, rekorla kapanmasına mani olacak bir duraklama değil.”

2012 yılının biraz durgun başlamasını ve yıl ortasından itibaren açılacağını düşündüklerini kaydeden Otay, ”Ford markası olarak güvendiğimiz sadece genel pazar dinamikleri değil, aynı zamanda önümüzdeki yıl piyasaya süreceğimiz yeni ürünler sayesinde pazar payımızı arttıracağız. Toplam satışlarımızı bu yıla yakın tutmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli otomobil üretim talebi
Ford Otosan’ın 52 yıldır yerli araç ürettiğini ifade eden Otay, şöyle konuştu:

”Bugün Türkiye’de geçmişte de bugün de hem otomobil hem hafif ticari ve ağır ticari vasıta üretim en üst düzeyde devam ediyor. Türkiye bugüne kadar net ihracatçı olmuş bir ülke. Bahsi olan konunun otomobil üzerinde olduğunu düzeltmek lazım. Ağır vasıtada, kamyonda, otobüste Türkiye’nin markaları da var. Buradaki çalışmalar bir yerde Türk pazarındaki büyümeye endekslidir. Türk pazarı önümüzdeki 5 yıl içinde bugünkünün 2,5 katı büyüme sağlayabilirse hem mevcut markaları hem de yeni gelecek global markaları teşvik eder. Yerli marka da yaşam şansı bulur. Bunun olabilmesi için Türk pazarının bugün bulunduğundan çok daha yüksek sayılara çıkması gerekir.”

AA, Habertürk

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑