Motor Sporları

Published on Haziran 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

VOLKICAR Yarışa başladı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobili VOLKICAR’lar ile düzenlenen V1 Challenge serisinin ilk yarışı, 26 Haziran Pazar günü Ankara Hipodrom’da düzenleniyor. 24 pilotun nefes kesecek mücadelesinde, Bursalı şampiyon pilot Ünal Şenbahar da TV8 renklerindeki otomobili ile podyum hedefliyor…

Türk ralli tarihinin en başarılı pilotları arasında yer alan Volkan Işık tarafından geliştirilen ve VOLKICAR adını taşıyan Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobilleri, bu haftasonu ilk kez piste çıkıyor.

Bursalı şampiyon pilot Ünal Şenbahar da, Volkicar’ların V1 Challenge adını taşıyan 7 yarışlık serisinde mücadele edecek 24 pilot arasında yer alıyor. Ünal’ın 5 sezondur co-pilotluğunu yapan Emire Cantürk de bu organizasyonda pilotunu yalnız bırakmayarak bu kez otomobil dışından ona destek olarak menajerliğini yapıyor.

TV8 renklerindeki otomobili ile zirve mücadelesine ortak olmayı hedefleyen Şenbahar, birçok tecrübeli pilotun katılımı ile serinin tüm yarışlarının çok büyük çekişmeye ve renkli yarışlara sahne olacağını belirtiyor. Bu sezon Türkiye Ralli Şampiyonası haricinde V1 Challenge serisini de takip edecek olan Ünal Şenbahar, tüm Ankaralı otomobil severleri Hipodrom’da düzenlenecek ilk yarışa davet etti.

Serinin Ankara ayağında her yarışmacı 4 kez dörtlü kalkış şeklinde 10’ar turluk 4 yarış gerçekleştirecek. Bu yarışlarda yapılan derecelere göre en iyi dört pilot belirlenecek ve ilk dörde kalan pilotlar tekrar 15 tur bir yarış yaparak podyumun ilk üç basamağını belirleyecek.

Toplam 24 pilotun start alacağı V1 Challenge‘ta dünyaca ünlü bilardo ustası Semih Saygıner de hünerlerini sergileyecek pilotlar arasında yer alıyor. Her yarışta ayrıca motorsporları, sanat dünyası ve çeşitli spor dallarının önemli isimlerinden biri de Volkicar direksiyonunda ter dökecek. Ayrıca organizasyonun tüm detayları her Cumartesi saat 14:45’te tv8’de yayınlanan “V1 Konsept” programında ekrana gelecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑