Motor Sporları

Published on Aralık 9th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Skoda şampiyon

Skoda, Uluslararası IRC Şampiyonasında double yaparak şampiyon oldu. Skoda, üreticiler kategorisinde geçen yılın ardından bu sene de ödüle layık görülürken, Fabia S2000 pilotları da sürücüler kategorisinde ödüllendirildi.

Skoda ve Fabia S2000 sürücüleri 2011 Uluslararası Ralli Şampiyonası IRC’de onurlandırıldı. Skoda, üreticiler kategorisinde ödül alırken, Andreas Mikkelsen Fabia S2000 ile sürücüler kategorisinde ayrıca ödül alma başarısı gösterdi. Skoda aynı ödülü geçen sene de almaya hak kazanmıştı.

Ayrıca Juho Hanninen ve Mikko Markkula ile yarışan Redbull Skoda takımı, SWRC kategorisinde ilk kez dünya şampiyonluğu ünvanını elde ederek başarılarını taçlandırdı. Motor sporlarında 110. Yılını kutlayan Skoda, böylece tarihinin en başarılı sezonunu yaşamış oldu.

Skoda Motorsporları Başkanı Michal Hrabanek, 2011 yılının Skoda için fantastik bir sene olduğunu belirterek “IRC’de üreticiler kategorisindeki geçen yılki zaferimizi tekrarladık. Andreas Mikkelsen, Fabia S2000 ile sürücüler kategorisinde ve Juho Hanninen ve Mikko Markkula SWRC’ deki ilk dünya şampiyonu ünvanını kazandılar. Bununla birlikte 4 ulusal şampiyonada zafere uzandık. Bu sezon kesinlikle başarılıydık ve takım olarak çalışmalarımızın ödülü olan bu başarıyı hak ettik” dedi.

Skoda, Yüce Auto sponsorluğunda Türkiye Ralli Şampiyonası’nda pistlerdeki yerini alırken, yılı ikincilik kürsüsünde tamamlamayı başardı. Fabia S2000 ile pistlerde boy gösteren Burak Çukurova-Ünal Tezel ikilisi toplam 7 yarıştan oluşan Türkiye Rallisi’nde 2 birincilik, 2 ikincilik ve 2 üçüncülük kazandılar.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑