Schaeffler Automotive Aftermarket, Mario Kress’in MKR Technology Kamyon Yarışı ..."/> Schaeffler Automotive Aftermarket, MKR Kamyon Yarışı'na bu yılda sponsor oldu... - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Motor Sporları no image

Published on Haziran 20th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Schaeffler Automotive Aftermarket, MKR Kamyon Yarışı’na bu yılda sponsor oldu…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Schaeffler Automotive Aftermarket, Mario Kress’in MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi’ne 2012 sezonunda da sponsor olduğunu açıkladı. Aftermarket uzmanı, son iki yılda olduğu gibi LuK’un teknik bilgisi ile – MKR kamyonlarında, yarış özellikli bir debriyaj ve hidrolik direksiyon pompası güç ve hassasiyet ile destek sağlayacak.

Schaeffler Automotive Aftermarket Pazarlama İletişimleri Direktörü Rouven Daniel, yaptığı açıklamada konuyla ilgili şu bilgileri verdi;

“Mario Kress’in MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi ile birlikte, sponsorluğumuz için optimal ortağı bulduk. Dinamik performans, hassasiyet, hız, güvenilirlik ve yenilik, Schaeffler Automotive Aftermarket gibi, MKR’yi de karakterize ediyor. Her iki şirket de, üstün sonuçlar elde etmeye odaklanacak.”

Çek sürücü Adam Lacko ile iki deneyimli pilot Markus Oestreich (Almanya) ve Markus Bösiger’den (İsviçre) oluşan MKR pilot ekibi, 2012 kamyon yarışı sezonunda değişmeden yine direksiyon başında olacaklar.

MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi’nin sahibi ve Teknik Direktörü Mario Kress, sezonun ilk yarışı için yapılan hazırlıkları anlatırken, “Test programı başarıyla tamamlandı ve ekibimiz harika bir iş yaptı.” dedi. MKR bu yıl ilk kez üç benzer kamyonla piste çıkacak. 23 yıldır kamyon yarışlarına aktif olarak katılan ve bu alandaki en başarılı mühendis olan Mario Kress, “Şüphesiz, rakiplerimiz de ev ödevlerini yaptılar ve hala üzerinde çalışılması gereken birkaç küçük nokta her zaman oluyor. Fakat bizim net bir hedefimiz var. Ekip Şampiyonluğunu geri kazanmak ve her bir sürücümüzün elde edeceği sonuçları iyileştirmeye devam etmek.” dedi.

Schaeffler Automotive Aftermarket, LuK “yarış debriyajı” ve hidrolik direksiyon pompası ile optimal güç iletimi ve hassasiyeti sağlıyor. Geçen yıl olduğu gibi, Aftermarket uzmanları bu yıl da başlangıç çizgisindeki yerlerini en son teknolojilerle donatılmış olarak alacaklar. Normal debriyaj baskı plakaları 2.500 ile 3.000 Nm arası tork alacak şekilde tasarlanırken, kamyon yarışları için geliştirilen bir baskı plakasının 5,200 ile 5.500 Nm arası tork aktarabilir olması gerekiyor. MKR yarış kamyonlarında kullanılan yarış debriyajında, bundan bile yüksek derecelerde tork alabilen bir baskı plakası bulunuyor. Bu debriyaj, 6.000 Nm’ye kadar tork için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, MKR kamyonlarının debriyaj disklerinde, yüksek sürtünmeye karşı koyabilen ve beraberinde oluşan yüksek sıcaklıklara dayanabilen sinterlenmiş debriyaj balataları bulunuyor. LuK hidrolik direksiyon pompası, yarış sırasında ani yön değişikliklerinde bile hassas ve kolay direksiyon kullanımı sağlıyor. Bu yarış kamyonları için özel olarak geliştirilen hidrolik direksiyon pompası, üretilen araçlarda kullanılan standart hidrolik direksiyon pompalarına göre yüzde 15 ile 20 arası daha yüksek akış hızı performansı sağlıyor.

FIA ETRC 2012’de teknik destek sağlamanın yanı sıra, Schaeffler Automotive Aftermarket markaları LuK (debriyaj ve şanzıman uzmanları) ve FAG (hassas makaralı rulman uzmanları), MKR yarış kamyonlarında, pilotların ve ekibin giysilerinde ve her yarışın konuk ağırlama alanlarında belirgin bir şekilde görüneceklerdir.

Sezon İstanbul’da açıldı.

Türkiye’de yapılan güç testiyle başlayan yarış sezonu Misano (I), Albacete (E), Nogaro (F), Donington (UK), Nürburg (D), Smolensk (RUS), Most (CZ), Zolder (B) ve Jarama’daki (E) duraklardan sonra, 13-14 Ekim 2012 tarihlerinde Le Mans’ta (F) sona erecek. Yarış serisi takvimi, sonuçlar, ekiple ilgili bilgiler ve içinde resim galerisi de bulunan kapsamlı bir servis alanı schaeffler-aftermarket.de/races adresinden izlenebilecek.

Normal debriyaj baskı plakaları 2.500 ile 3.000 Nm tork alacak şekilde tasarlanıyor. LuK yarış debriyajı 6.000 Nm’ye kadar tork alacak şekilde tasarlanıyor.

MKR, bu sezon başlangıç çizgisinde üç benzer kamyonla yerini alacak. Amaç, Ekip Şampiyonluğunu kazanmak.

Çek Cumhuriyeti’nin Most şehrinde düzenlenen bir test sürüşüne katılan MKR kamyonlarından birisi – bu fotoğrafta kamyon, Markus Oestreich‘in (Almanya) pilotluğunda.

MKR yarış kamyonlarından birisi, bu fotoğrafta Çek pilot Adam Lacko’nun kontrolünde. 28 yaşındaki pilot, geçen sezonki Sürücü Sıralamalarında üçüncü sırada yer aldı.

Test programını tamamlamanın memnuniyeti içinde: MKR Technology Kamyon Yarışı Ekibi’nin sahibi ve Teknik Direktörü Mario Kress (sağda), MKR pilotu Markus Bösiger (İsviçre) ile konuşurken.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑