Motor Sporları

Published on Mart 31st, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Renault ZOE, 2014 “Monte-Carlo ZENN” Rallisi’nde zafer elde etti

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Renault ZOE, ilk kez katıldığı uluslararası bir yarışta, prestijli Monte-Carlo Rallisi’nde kötü hava koşullarına rağmen sıra dışı bir performansa imza attı: 4 farklı alanın her birinde elde ettiği başarı ile 5. ZENN Rallisi’nde tartışmasız bir

zafer elde etti.

•           Rallye Monte-Carlo ZENN Genel Klasman 1.liği

•           En iyi zaman 1.liği

•           Enerji tüketim 1.liği

•           Özel parkur 1.liği

•           Takım 1.liği

ZENN Rallisi (Sıfır Emisyon, Gürültüsüz), Monte-Carlo Yeni Enerji Rallisinin “en yeşil” bölümü ve sadece elektrik motorlu araçlara açık. Beşinci kez düzenlenen yarış, Monaco’da 21 – 23 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlendi ve 46.51km ile 88.08km arasında üç özel etaptan oluştu.

Yarış, göz kamaştırıcı ve bol virajlı La Turbie ile Peille arasında ve Akdeniz kıyısının yükseklerinde Sainte Agnès ve La Turbie arasındaki yollarda gerçekleşti. Yarışçılar,  en fazla etabın geçildiği günde, hem sağanak yağış hem de sis ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Yarış Monaco’da liman bölgesinde yapılan bir özel etap ile sona erdi.

Yaklaşık iki yıl önce, Haziran 2012’de, ZOE, 1.618km ile 24 saatte katedilen mesafe dünya rekoruna imza atmıştı. ZOE, bugün Monte Carlo ZENN Rallisi’ne ilk kez katılımında, elde ettiği sonuçlar ile teknik ve dinamik kapasitesini bir kez daha kanıtladı.

 

Monte-Carlo ZENN Rallisi sonuçları

Genel klasman

1. RENAULT ZOE

2. MITSUBISHI I-MIEV

3. THINK CITY

En iyi zaman

1. RENAULT ZOE

2. THINK CITY

3. MITSUBISHI I-MIEV

Enerji tüketim 

1. RENAULT ZOE

2. RENAULT ZOE

3. MITSUBISHI I-MIEV

Özel etap

1. RENAULT ZOE

2. CITROEN C-ZERO

3. RENAULT ZOE

Takım şampiyonluğu

1. RENAULT ZOE

2. CITROEN C-ZERO

3. RENAULT ZOE

 

 

Müşterilerin yüzde 98’i… ve pilotların yüzde 100’ü Renault ZOE’dan memnun!

 

3 Renault ZOE ile yarışa katılan Z.E. ZOE TAKIMI, üç ekipten oluşuyor:

 

•           Birinci gelen Greg Jonkerlinck ve co-pilotu Yves Munier’den oluşan ekip

 

•           Dört etaptan ikisini 4. sırada bitiren Christophe Bourgeois’nın temsil ettiği ‘basın’ ekibi

 

•           Frédéric Allari ve co-pilotu Nathalie Rouvier’den oluşan özel’ ekip. En iyi zaman başarıları ve muhteşem performansları ile genel klasmanda 5. sıraya yerleştiler.

Renault ZOE, sürüş keyfi ve çevreye saygıya hizmet eden bir teknoloji ürünü. ZOE, günlük kullanım ve yarış parkurunda, elektrik motorlu araç sınıfında 210 kilometre NEDC (tüketici sürüşünde 100 ile 150 km arasında) ile en iyi performansı sunuyor.

 

“Bu zafer bir devrimin eşiğinde olduğumuzu gösteriyor” diyor Greg Jonkerlinck – pilot

 

Monte-Carlo ZENN Rallisi’ne katılan üç pilot, ZOE’nin güçlü yönlerinden övgüyle bahsetti:

 

•           Kullanıcı dostu: kolay sürüş, vites kutusu olmayışı avantaj…

•           Yol tutuş: ZOE’nin bataryasının zeminin altında bulunması nedeniyle, optimum düzeyde ağırlık dağılımına sahip, amaca yönelik olarak dizayn edilmiş bir elektrik motorlu araç

•           Etkin performans: maksimum tork (220Nm) örneğin keskin bir virajda hızlanırken çok önemli bir özellik olan, etkin ve hızlı bir biçimde sunuluyor.

•           Menzil optimizasyonu: R-Link multimedya sistemi ile sunuluyor.

•           Menzil: ZOE’nin Menzil Optimizer özelliği sayesinde, 88 km’lik parkurda bile menzil, yüzde 42’nin altına düşmüyor. Böylece pilotlar sadece yarışa odaklanabiliyor.

•           Hızlı şarj: 22kW şarj sayesinde hızı şarj olanağı

 

Sayılarla Monte-Carlo ZENN Rallisi

•           18 ekip

•           7 farlı ulus

•           9 marka

•           5 kategori, 5 ZOE zaferi

•           200km civarında özel etap

•           8 saat sürüş

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑