Motor Sporları

Published on Mart 22nd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Renault ve Alain Prost ortaklıkta devam dedi

Renault Grubu ve dört kez Formula 1 dünya şampiyonluğu bulunan Alain Prost ortaklıklarını önümüzdeki yıl da devam ettirme kararı aldı.

2012 yılından beri Renault marka elçisi olan Alain Prost, bu yıl Renault Sport F1 bünyesinde danışmanlık görevini üstleniyor. Fransız Prost, markayı medyada tanıtma ve pazarlama faaliyetlerinden oluşan mevcut görevlerine ek olarak Renault Sport F1 İcra Komitesi’nde danışmanlık rolü üstlenecek.

Bu kapsamda Formula 1 yarışlarının çoğunda ve yıl boyunca World Series by Renault gibi özel birtakım yarışta hazır bulunacak.

Alain Prost ve Renault, uzun bir geçmişe sahip. Alain Prost, F1 kariyerinin erken dönemlerinde 1981 ila 1983 yılları arasında Renault Elf takımı için yarıştı. Bu dönemde toplam dokuz yarış kazandı ve 1983 Yılının Pilotu ünvanını sadece iki puanla kaçırdı. 1993 yılında Williams’a katıldıktan sonra Renault ile yeniden işbirliği yaptı. Alain Prost elde ettiği yedi birincilik ile Formula 1 yarışlarında dördüncü ve son dünya şampiyonu ünvanını kazandı.

Renault Sport F1 Başkanı ve Yönetici Direktörü Jean-Michel Jalinier şu yorumda bulundu: ‘Alain’in F1 personeli ve politikası konusunda sahip olduğu deneyim ile birlikte onun keskin zekası ve spor tutkusu, dört takıma motor tedarik eden bizlere çok faydalı oldu. Bizler onun bilgisinden bu yıl da istifade etmeyi sürdüreceğiz.’

Alain Prost ise şunları ekledi: ‘Renault çok uzun bir Formula 1 geçmişine sahip ve bu spor dalında yaptığı her şey tam anlamıyla bir başarı. Ben de kariyerimin en iyi sonuçlarını Renault motorları sayesinde elde ettim. Geçen yıl boyunca gördüm ki marka, F1 konusunda aynı tutkuyu ve isteği sürdürüyor, özellikle 2014 yeni Power Unit çalışmaları sırasında.. Bu spor dalında sahip olduğum deneyimi ve bilgiyi stratejik ve teknik planda ekiple paylaşacağım. Bu, herkes için çok heyecan verici ve bizler hep birlikte çok güçlü bir potansiyele sahibiz.’

 

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑