Motor Sporları

Published on Kasım 12th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Red Bull Racing 2012 ABD GP’den duyuru

MARK WEBBER, ARABA 2

“Yeni pisti henüz orada arabayla neler yapmamız gerektiği bakımından test etmiş değiliz. Tekerleği bir kere çevirmeden önce bu konuda makul derecede fikrimiz olacak, ama simülasyonlarımızı derinlemesine incelememiz gerekecek. Pist sıcaklıklarını ve asfaltın yol tutuşu bakımından araba için nasıl olduğunu görmemiz gerekiyor – çok fazla cevaplanmamış sorumuz var ve bunların cevabını ancak Cuma günü alabileceğiz, ama pist yerleşimi harikulade görünüyor. Muhtemelen sürücüler ve arabalar için zorlayıcı olma bakımından yılın en iyi yerleşimlerinden biri. Birkaç kere Austin’e gittim, orada birkaç arkadaşım var. Melbourne gibi orası da gerçekten hayat dolu bir şehir ve şehir sakinlerinin yarışa gerçekten kucak açacaklarını biliyorum. Dev müzik festivalleri düzenliyorlar ve organizasyon ve herkesi rahat ettirmek bakımından onların altından çok iyi kalkıyorlar.”

SEBASTIAN VETTEL, ARABA 1

“Yeniden ABD’ye gitmemizin harika olduğunu düşünüyorum. Şu sıralar simülatörde Austin pistini, nasıl aktığını öğreniyor, genel olarak nasıl bir his verdiğine bakıyorum. Tasarımcısı Hermann Tilke olduğu için pistin önemli özelliğinin bir tur içinde büyük irtifa farklılıkları içermesi olacağını biliyoruz – en yüksek noktanın en düşük noktadan 12 metre daha yüksek olması bekleniyor. Pist yerinde doğal yükseklik farkları var, bu da zor virajları olan, hızlı, alışılması gereken bir pist olacağını düşündürüyor. Ayrıca tasarımcılar tribünlerdeki seyircilerin pistin büyük bölümünü görebilmelerine ve arabaları her bir turun önemli bir kısmı boyunca izleyebilmelerine de özen göstermişler. Pistte 20 viraj var ve saatin tersi yönünde gidiyoruz.”

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑