Motor Sporları

Published on Ağustos 9th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Proton Tayland Ralli’sini birincilikle tamamladı…

Dünyaca Ünlü Asya Pasifik Ralli Şampiyonası, Proton’un ralli otomobili Satria Neo S2000’in zaferi ile sonuçlandı.

Proton-Lotus Mühendisliği işbirliği ile geliştirilen Satria Neo S2000, APRC (Asya Pasific Ralli Şampiyonası)’nin önemli ayaklarından biri olan Tayland Rallisi’nde Proton ekibine zafer kazandırdı. 220 km’den oluşan yarışın toplamda 13 özel etabının 11’i Proton ekibinin açık ara üstünlüğü ile sonuçlandı ve ekip toplamda rakiplerine 10 dakikadan fazla fark attı.

Proton’un üstün Lotus teknolojisine sahip Satria Neo S2000 modeli, alınmış olunan başarılardan dolayı 2011 yılında FIA World Rally Championship (WRC) ve International Rally Challenge IRC tarafından ralli etaplarına en iyi uyum sağlayan ve iyi koşan bir ralli aracı olarak seçildi.

 

Otomobiliniz Sizi Değil, Siz Otomobilinizi Kumanda Edin

Proton’un sahip olduğu üstün teknoloji katılmış olduğu rallilerdeki ardı ardına gelen zaferleri ile açıkça görülüyor. Proton sahip olduğu bu önemli teknolojiyi tüm standart binek modellerine de yansıtıyor.Bu bakımdan Proton içinde bulunduğu dünya pazarlarında ‘Ride & Handling’ bakımından diğer rakip markalara kıyasla oldukça ileri düzeyde ve iddialı. Proton bu üstün ve eşsiz özelliğini  ‘Otomobiliniz sizi değil, siz otomobilinizi kumanda edin’ sloganı ile duyuruyor.

 

Asya Pasific Ralli Şampiyonası’nda Gelen 2. Zafer

Proton APRC’de uzunca bir zamandır önemli başarılara imza atıyor. 2011 sezonunun şampiyonu da yine Proton olmuştu. Dünyaca ünlü ralli pilotu Alister Mcrae, geçtiğimiz sezon Proton Satria Neo S2000 ile yarışarak APRC’yi lider konumda tamamladı.

 

Asya Pasific Ralli Şampiyonası bu yıl Tayland’da Bangkok şehrinin 250 km kuzeyinde bulunan Lop Buri bölgesinde gerçekleştirildi ve 3 gün sürdü. Çekişmeli yarışta Satria Neo S2000 İngiltere Ralli Şampiyonu Tom Cave tarafından kullanıldı ve kendisine Craig Parry co-pilotluk etti. Bu başarı Tom Cave’in ilk Uzakdoğu zaferi oldu.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑