Motor Sporları

Published on Eylül 18th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Proton R3 Takımından Yeni Bir Zafer!

Geçtiğimiz hafta sonu 14-15 Eylül tarihlerinde Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da Malezya Super Series Round 4 yarışı koşuldu. Malezya Super Series yarışlarının dördüncü bacağına pek çok otomobil üretici markası katıldı ve sponsor oldu.

14 Eylül Cumartesi günü antreman ve sıralama turları koşuldu, 15 Eylül Pazar günü ise final yarışı koşuldu. Otomobillerin oldukça çekişmeli geçirdiği heyecan ve adrenalin dolu etapların olduğu yarışı Proton’un resmi yarış takımı olan ‘Proton R3 Takımı’ zaferle tamamladı. Kazandığı zaferlere bir yenisini daha ekleyen Proton R3 Takımı başarısını ekip olarak kutladı.

Proton’un ana sponsoru olduğu Proton R3 Takımının kaptanlığını bugüne kadar sayısız dereceye imza atmış ve aynı zamanda usta bir eğitmen olan Tengku DJAN yapıyor. Proton R3 Takımı kaptanı Tengku DJAN tarafından yapılan açıklamaya göre; ”Proton’un Motor Sporlarındaki iddiası her geçen yarışta bir kez daha gözler önüne seriliyor ve artık özellikle Uzak Doğu’da yapılan yarışlarda örnek alınan lider bir takım haline geldik.” şeklinde ifade edildi.

Tengku DJAN konuşmasını; ” Proton R3 Takımı olarak gerek Rally, gerekse Formula 1 pist yarışlarında Asya-Pasifik bölgesinde kendimizi kanıtladık. Hedefimiz Avrupa’da ve diğer bölgelerde düzenlenen yarışlarda da kendimizi göstermek.” şeklinde tamamladı ve ayrıca drift yarışlarında da yeni başarılara imza atmayı hedeflediklerini ekledi.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑