Motor Sporları

Published on Mayıs 20th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Pirelli, Formula 1’e Yeni Lastikler Sunacak

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Milyarlarca hayranının büyük bir tutkuyla takip ettiği Formula 1 yarışları bütün hızıyla devam ederken Pirelli, P Zero Formula 1 lastiklerini, Kanada Grand Prix’inden itibaren değiştireceğini duyurdu. Performansları test edilmiş yeni lastikler 2012’deki lastiklerin dengesini ve 2013’deki lastiklerin performansını bir arada sunuyor olacak. 

İspanya Grand Prix’sinde her pilotun 4 kere pit stop yapması ve bundan önceki 3 yarışın performansının değerlendirilmesi sonucu Kanada Grand Prix’sinden itibaren yarışlarda yeni lastikler yer alacak. 2012 sezonundaki lastiklerin dayanıklılığı ve 2013 lastiklerinin performans öğelerinin birleşimini sunacak olan yeni lastikler, ilk kez sahneye Kanada Grand Prix’sinde çıkacak.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery;

“Bizim amacımız, takımlara 2012 lastiklerinin dayanıklılığını ve şu anda kullanılan lastiklerin performansını bir arada sunan yeni lastikler sağlamak. Pirelli olarak, gerekli olduğunu düşündüğümüz değişiklikleri yapmak için hızlı bir şekilde hareket ettik. Bu yıl gerçekleştirilen dört yarışın performans verilerini değerlendirdikten sonra ve pit stop sayısının çok yüksek olduğu İspanya Grand Prix’sinin ardından bileşenleri değiştirilmiş olan yeni lastikleri takımlara sunmaya karar verdik. İspanya Grand Prix’si 4 pit stop yapılarak kazanıldı ki bu tarihimizde ilk kez oluyor. Kanada Grand Prix’sinde kullanacağımız yeni lastikler, pit stop sayısını azaltacak ve daha önce olduğu gibi zorlu koşullarda üstün performans sergileyecek.

Yapılan testlerde ve bundan önceki dört yarışın sonuçlarından 2013 lastiklerimizin daha çok performans odaklı olduğu anlaşıldı. Ancak, bu konuda tespitlerimizden sonra sadece performans odağından çıkarak, sorunu çözmek için hızlı davrandık. Kış lastikleri testi için mevcut kurallar testleri kısıtlıyor. Takımlar ve biz bir sonraki testler için daha uzun test süreleri ve farklı koşullar olması gerektiğini savunduğumuzda aynı fikirdeydik. 2013 lastiklerini geliştirirken çok dikkatli simulasyonlar kullandık ancak bunlar araçların artan hızları dikkate alındığında yeterli olamadı.

Pistteki parçalanmaların neden olduğu hasarları ve kayıpları önlemek için bu adımı attık. Belirtmemiz gerekir ki şu anda, aşınan lastik tabanı lastiğin esas yapısına zarar vermeden güvenli bir şekilde zarar görmüş lastikleri değiştirerek turu tamamlamalarına olanak sağlıyor.

Biz tüm takımlara değerli işbirlikleri için teşekkür etmek istiyoruz. Takımlar ve pilotlar, bizimle birlikte tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu bu gösteride oldukça destek oldu.” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑