Motor Sporları

Published on Ekim 23rd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Motorsporları ile Dolu Bir Haftasonu

Bu haftasonu, motorsporlarının farklı branşlarında İstanbul, Kocaeli, Aydın, Sakarya illerinde 8 ayrı yarış gerçekleştiriliyor. Sezon finaline yaklaşırken heyecan ve çekişmenin üst düzeyde olacağı ralliden klasik otomobile, kartingden offroada ve v1’den pist yarışına bu organizasyonlarda büyük heyecan yaşanacak.

PİST/ Pist Şampiyonası Heyecanı Intercity İstanbul Park Pisti’nde

2013 Türkiye Pist Şampiyonası´nda sezonun 5. ayak yarışları Intercity sponsorluğunda 26-27 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park pistinde gerçekleştiriliyor.

Intercity İstanbul Park Pist Yarışı, 26 Ekim Cumartesi günü Saat 15:00’da Maxi Grup 15:50’de de Super Grup’un 10’ar turluk ilk yarışları koşulacak.  27 Ekim Pazar günü ise Saat 13:40’da Super Grup ikinci yarışı, 14:20’de 1600 ve Dizel grup 8 turluk yarışı, 15:00’de de Maxi Grup ikinci yarışı koşulacak. 15:40’taki ödül töreni ile son bulacak Türkiye Pist Şampiyonası ikinci gününde ayrıca; saat 11.00 ve 15:30’da iki seans olarak özel pist aktiviteleri gerçekleştirilecek.

OFFROAD / Aynı Parkurda Çifte Yarış, Büyük Heyecan

Kemerburgaz Çiftealan parkuru, 27 Ekim Pazar günü Türkiye Off-Road Şampiyonası 5. ayak yarışı ve İSOFF Challenge final yarışına ev sahipliği yapacak. İstanbul Offroad Kulübü İSOFF tarafından Hüma Oto desteği ve Best FM’in katkıları ile düzenlenen organizasyonda, aynı gün iki önemli yarış birlikte koşulacak.

Türkiye Şampiyonası yarışı Pazar sabahı 10:00’da start alacak. 5 etaptan oluşan yarışın ilk 3 etabı kapılı etap düzeninde koşulacak. Türkiye Şampiyonası’nda rekabet eden 20 ekip ve İSOFF Challenge’da yarışan 15 ekip, saat 15:00 ve 16:30’daki son iki etapta bir arada toplu kalkışla start alacaklar. 15:00’deki kalkışta, ekipler 10 turluk etabı önde bitirmek için kıyasıya rekabet edecekler.

KARTING / Körfez’de Karting ve V1 Challenge Birarada

Türkiye Karting Şampiyonası´nın 7. ayak yarışları, 26-27 Ekim 2013 tarihinde Kocaeli Karting Kulübü (KO-KART) tarafından Körfez Karting Pisti´nde düzenleniyor. Türkiye Şampiyonası´nda mücadele eden sürücüler Cumartesi günü 1, Pazar günü ise 2 yarış üzerinden puan toplamaya çalışacak. 930 metre uzunluğundaki Körfez Karting Pisti’nde sporcular Formula Master ve Senior kategorilerinde 24 tur, Formula Junior kategoride 20 tur ve Mini’de ise 15 tur üzerinden mücadele edecekler.

Pazar günü ayrıca V1 Challenge 5.ayağı da Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek bir diğer organizasyon olacak. Bu kez büyük pistte toplu startla mücadele edecek olan pilotların bu heyecan dolu mücadelesinin startı saat 15:40’ta verilecek ve 12 tur boyunca devam edecek.

OTOKROS/ Otokros Heyecanı İsabeyli’ye Taşınıyor

2013 Türkiye Otokros Şampiyonası’nın 3. ve 4.ayakları İsabeyli Otokros Yarışı, 26 Ekim Cumartesi günü Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı İsabeyli beldesinde gerçekleştirilecek. Ege Otomobil Sporları Kulübü (EOSK) tarafından düzenlenen organizasyon, Adnan Menderes Üniversitesi İsabeyli Yerleşkesi´nde 5 ayrı kategoride 2 yarış olarak koşulacak.

Türkiye Şampiyonası yarışları haricinde, Aydın Otomobil Sporları Kulübü (AYOSK) da aynı gün Mahalli İsabeyli Otokros Yarışı düzenleyecek ve bu yarış ile ilk önemli sınavını verecek.

RALLİ / Ege Kupası’nda Final Heyecanı

Ege Rallisi ile başlayan Şırlan ve Karşıyaka Tırmanma ile devam eden Ege Kupası 2013, 27 Ekim’de İsabeyli’de yapılacak Cumhuriyet Rallisi ile son buluyor. Ege Otomobil Sporları Kulübü ESOK tarafından organize edilecek olan Cumhuriyet Rallisi’nde, Egeli sporcular toprak parkurda kıyasıya rekabet edecekler.

Aydın´da üçüncü kez yapılacak 105 kilometrelik Cumhuriyet Rallisi, pazar sabahı saat 10:00’da Adnan Menderes Üniversitesi İsabeyli Yerleşkesi´nden verilecek startla başlayacak ve saat 14:50’den itibaren aynı noktada son bulacak.

KLASİK OTOMOBİL / Klasikler Cumhuriyet Rallisi’nde Final Yapıyor

Klasik Otomobil Kulübü’nün düzenlediği NG 90. Yıl Cumhuriyet Rallisi, Cumhuriyet’le yaşıt otomobillere ev sahipliği yapacak. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun gerçekleştirdiği 2013 Klasik Otomobil Türkiye Şampiyonası’nın son ayağı olan NG 90. Yıl Cumhuriyet Rallisi, 40 aracın katılımıyla 25–26 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Üstelik rallide, cumhuriyetle yaşıt, 1923 model bir Cadillac otomobil de yer alacak.

NG Hotels & Resorts ana sponsorluğunda, Turkuvaz Medya’nın medya sponsorluğunda düzenlenecek yarış, NG Güral Sapanca’dan başlayacak, İnönü Savaşı’nın gerçekleştiği noktalar ve Frig Vadisi’nin yer aldığı güzergahın ardından Afyonkarahisar’da sona erecek. Yarışın kazananı 26 Ekim akşamı, NG Güral Afyon Wellness & Convention’da düzenlenecek törenle şampiyonluk kupasını kaldıracak.

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑