Motor Sporları

Published on Ocak 29th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Michelin, Dakar Rallisi’nde birincilik kürsüsünde…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Michelin, Güney Amerika’da düzenlenen 2013 Dakar Rallisi’nde Otomobil ve Motosiklet kategorisinde elde ettiği birincilikle yetinmeyip, Kamyon kategorisinde de 3’te 3 yaptı.

Peru’nun başkenti Lima’dan start alan ve 8 bin kilometre boyunca devam eden 2013 Dakar Rallisi’nde Michelin 3 kategoride başarının altına imzasını attı. Michelin, 2013 Dakar Rallisi’nin Otomobil kategorisinde Stephane Peterhansel’ı, Motosiklet kategorisinde Cyril Despres’i, Kamyon kategorisinde ise Eduard Nikolayev’i birinciliğe taşıdı.

Michelin, en son 2001’de elde ettiği zaferin ardından 2013 Dakar Ralli’sinin “otomobil” kategorisinde mükemmel bir geri dönüş performansı sergilemekle kalmayıp tüm kategorilerde zafere imza attı.

Otomobil kategorisinde Michelin Latitude C, motosiklet kategorisinde Bib Mousse-donanımlı Michelin Desert Race, kamyon kategorisinde ise Michelin XZL lastiklerle Michelin, yarışmacıların oldukça zorlu koşullarla ve hava şartlarıyla mücadele etmesine ve zafere ulaşmalarına yardımcı oldu. Michelin lastikleri, yarışmacıların sergilediği yüksek performans karşısında, rallinin güvenilir, güçlü ve de çok yönlü lastiklere ihtiyaç duyulan yorucu doğa koşullarına karşı mücadele edebileceğini kanıtladı.

Mini ALL4 ile Otomobil kategorisinde zafer elde eden Stéphane Peterhansel, etkinlikteki beşinci başarısına Michelin Latitude C ile imza attı. Michelin Latitude C’nin sırt deseninde hiçbir modifikasyona izin verilmeden gerçekleşen rallide, araçların ağırlık, güç ve tork değerlerinden kaynaklanan mekanik kısıtlamalarla başa çıkarken, diğer taraftan kayalık yollardan kumlu zeminlere kadar değişen çeşitli arazi koşullarına ve çölün değişken sıcaklıklarında binlerce kilometrelik mesafeler için yeterince güçlü olduğunu kanıtladı.

Cyril Despres’nin KTM 450 üzerinde elde ettiği zafer, yarışçının başlangıçtan bitişe kadar sergilediği mücadelenin ödülü oldu. Michelin Bib Mousse-donanımlı Michelin Desert Race lastiği, zaferinin vazgeçilmez bir ortağı oldu.

Eduard Nikolayev’in Dakar Rallisi’nde Michelin XZL ile elde ettiği zafer ile birlikte, Michelin XZL kumdan çamura kadar çok farklı arazi koşulunda kullanılmak üzere tasarlandığını ispat etti. Yüksek torklu motorlarda üstün çekiş performansı sergileyen ve ağır yüklere dayanabilen esnek ve sağlam karkas, lastiğin özellikle engebeli veya zorlu yol koşullarında oldukça düşük basınçla yol alabilmesini sağlıyor. Michelin XZL, sahip olduğu üstün özellikler sayesinde dünya çapındaki en zorlu rallilerinden biri olan Dakar Rallisi’nde Rus takımı Kamaz’a birincilik, ikincilik ve üçüncülük gibi başarılara imza atmasını sağladı.

Dakar 2013 sonuçları

Otomobil kategorisi

1. Stephane Peterhansel (Fransa)

2. Giniel de Villiers (Güney Afrika)

3. Leonid Novitskiy (Rusya)

Motosiklet kategorisi

1. Cyril Despres (Fransa)

2. Ruben Faria (Portekiz)

3. Francisco Lopez Contardo (Şili)

Kamyon kategorisi

1. Eduard Nikolayev (Rusya)

2. Ayrat Mardeyev (Rusya)

3. Andrey Karginov (Rusya)

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑