Motor Sporları

Published on Haziran 28th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Metin Çeker, TOSFED Başkanlığına Aday Oldu

Türk otomobil sporları dünyasına 1976 yılında adım atan ve sektörün kurumsallaşmasında önemli rol üstlenen Metin Çeker, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanlığı için aday olduğunu açıkladı. Seçimin 4 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenecek olan Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılması planlanıyor.

Dünyada otomotiv endüstrisinde, Türkiye’nin söz sahibi konumda olan bir ülke olduğunu vurgulayan Metin Çeker, markaları sporun içine daha fazla çekmeyi amaçladığını ifade etti. Çeker, TOSFED Federasyon Başkanlığı seçimini kazanması durumunda “Öncelikli olarak sektörü bütünleştirmeyi amaçladığını” belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kırgınlık ve küskünlükleri gidererek tüm branşlarda sporumuzu ileriye götürmek, medya ve seyirci ilgisini artırmak istiyoruz. Türkiye’deki organizasyonların kalitesi dünya standartları seviyesinde icra edilmektedir. Kulüpler ve gönüllü görevlilerin desteklenmesi ile çok daha iyi noktalara kolaylıkla ulaşabileceğimiz bir altyapıya sahibiz. Yurt sathında bu gelişimi yayarak daha çok kitlelere sporumuzu götürmeyi hedefliyoruz.”

Metin Çeker, “sporcu odaklı bir yönetim anlayışı ile hareket etmeyi amaçladığının” altını çizerek hedeflerini şöyle sıraladı:

  • Sporcu sayısını artırmak için projelerimiz ve destek çalışmalarımızın yanı sıra özellikle bu spora yeni başlayanlar için teşvikler planlıyoruz.
  • Yaratacağımız farklı projelerle ek kaynaklar yaratmayı ve milli sporcularımızın uluslararası alanda başarılar kazanması için motive edici çözümler sağlamayı hedefliyoruz.
  • Otomotiv markaları ile birlikte yapacağımız projelerde Türkiye’de trafik sorunu ve yol güvenliği konularında sosyal sorumluluk projesi kapsamında çalışmalar yapılmasını planlıyoruz. Başarılı sporcularımızın bu kampanyanın doğal elçileri olmalarını arzuluyoruz.
  • Son olarak ülkemize daha önce kazandırılmış olan, başta Formula 1 olmak üzere tüm uluslararası organizasyonlara yeniden ev sahipliği yapabilmek için gereken gayreti göstermek istiyoruz.

Metin Çeker’in 1976 yılında ralli ile başlayan aktif sporculuk hayatı, 1992 yılına kadar devam etti. Ulusal ve uluslararası 100’ün üstünde ralliye katıldı ve 6 kez Türkiye Ralli Kopilot Şampiyonu oldu. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun kurulması sonrasında sportif yöneticilik kariyerinde ulusal ve uluslararası yarışlarda aktif rol aldı. Türkiye’de ilk ve tek Formula 1 yarış direktörü süper lisansına sahip olan Çeker ayrıca, WRC Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Yarışı’nın 5 kez direktörlüğünü yaptı. 2012 yılı sonunda profesyonel olarak yaptığı TOSFED Spor Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılan Çeker, İntercity İstanbul Park Sportif Direktörlüğü görevini yürütüyor.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑