Motor Sporları

Published on Mayıs 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İstanbul Park’ta Porsche Heyecanı

Motorsporları tutkunları 7-8 Mayıs 2011 tarihlerinde İstanbul Park’ta Porsche sesleriyle keyifli dakikalar yaşadı. 7 Mayıs Cumartesi günü akşamı Grid Concept tarafından organize edilen ve BP Ultimate, Castrol EDGE, Doğuş Otomotiv, Michelin, Adidas ve Virgin Radio sponsorluğunda gerçekleşen Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe ile başlayan heyecan Pazar günü koşulan ve ilk kez iki Türk pilotun da start aldığı Porsche Supercup’la devam etti. Cumartesi günü koşulan Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe’ta 1. ve 2. olan Cenk Çeyişakar ve Yadel Oskan Pazar günü koşulan Porsche Supercup’ta tecrübeli pilotlarla mücade ederek ülkemizi başarıyla temsil ettiler.

 

İkinci sezonuyla pistlerde heyecan fırtınası estirmeye devam eden Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe fırtınası İstanbul Park’ta koşulan yarışla devam etti. Yarış öncesindeki sıralama turları sonucunda 2:02.795 tur zamanıyla pole pozisyonunun sahibi Cenk Çeyişakar olurken, Yücel Özbek 2:03.193 tur zamanıyla ikinci ve 2:03.292 tur zamanıyla Yadel Oskan üçünü cepten start alma hakkını kazandı.

 

Birçok motorsporları tutkununun keyifle izlediği 2. ayak, Cenk ve Yadel’in keyifli mücadelesine sahne oldu. Yarış boyunca çok az bir farkla peş peşe yarışan iki pilottan bitiş çizgisini ilk geçen isim, 25:01. 084 yarış zamanıyla Cenk Çeyişakar oldu. Yadel Oskan ise yarışı çok az bir farkla, 25:01.551 yarış zamanıyla ikinci olarak bitirirken, lastik patlatan Yücel Özbek yarış dışı kaldı. Podyuma çıkma başarısını gösteren son pilot ise 25:19.739 yarış zamanıyla Mürşit Unat oldu.

 

Porsche Supercup’ta 2 Türk pilot

Formula 1 Türkiye GP’si ardından start alan ve 2011 sezonunun başlangıcını İstanbul Park’ta yapan Porsche Supercup, ilk defa iki Türk pilotun katılımıyla start aldı. Geçen yılın Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe şampiyonu Cenk Çeyişakar ve üçüncüsü Yadel Oskan, dünyanın en hızlı Porsche pilotlarıyla birlikte ilk yarışlarına kendi evinde Türk seyircisinin desteğiyle çıktılar. Büyük heyecanın yaşandığı yarış boyunca başarılı bir grafik çizen pilotlarımız Yadel Oskan ve Cenk Çeyişakar bir ilki gerçekleştirerek Porsche Supercup’ın ilk Türk pilotları olarak bizleri gurulandırdı.

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑