Motor Sporları

Published on Eylül 2nd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Intercity İstanbul Park’ta Renkli Haftasonu…

2013 Türkiye Pist Şampiyonası’nda heyecan, geçtiğimiz hafta sonu Intercity İstanbul Park Pisti’ne taşındı. Heyecan dolu mücadelelere sahne olan organizasyon, özel pist aktiviteleri ile renklendi…

2013 Türkiye Pist Şampiyonası´nda sezonun 4. ayak yarışları Intercity sponsorluğunda 31 Ağustos-01 Eylül tarihlerinde Intercity İstanbul Park pistinde gerçekleştirildi.

Organizasyonun ilk günü 10 turluk Super Grup ve Maxi Grup birinci yarışları gerçekleştirildi. Super Grup ilk yarışında Borusan Otomotiv Motorsport’tan Kaan Gürgenç birinciliğin sahibi olurken, yine BMW 320 ile takım arkadaşı Levent Kocabıyık ikinci ve Ülkü Motorsport’tan Honda Civic Type-R ile Ahmet Mutlubaş üçüncü sırada finişe ulaştılar.

Maxi Grup ilk yarışı ise Porsche 997 GT3 ile yarışan Ülkü Motorsport pilotlarının üstünlüğünde geçti. 1 numaralı Ümit Ülkü damalı bayrağın altından geçen ilk pilot olurken, Ahmet Mutlubaş ikinci ve Adem Seçilmiş de üçüncü sırada yer aldılar.

Türkiye Pist Şampiyonası haricinde her iki gün de özel pist aktiviteleri ile renklenen organizasyonun ikinci gününde Maxi ve Super grup ikinci yarışları ile 1600 ve dizel grup yarışları koşuldu.

Super grup ikinci yarışında Borusan Otomotiv Motorsport’tan Kaan Gürgenç bir kez daha birinciliğe uzanırken Loft T-Max Racing Team’den Opel Corsa S1600 pilotu Ayhan Germirli ikinciliği ve Ülkü Motorsport’tan Zafer Öngün üçüncülüğü elde etti. Bu kategoride Ümit Ülkü yeni pist aracı Skoda Fabia ile mekanik sorunlar nedeni ile podyuma çıkamasa da başarılı tur zamanları ve performansı ile göz doldurdu.

Maxi grup ikinci yarışında Ülkü Motorsport takımından Ümit Ülkü Porsche 997 GT3 ile ikinci kez birincilik kürsüsüne çıkmayı başardı. Ülkü’yü takım arkadaşı Ali Özerinç izlerken, Borusan Otomotiv Motorsport takımından Can Artam BMW M3 ile üçüncü sırada podyuma çıktı.

1600 ve dizel grubun bir arada koşulan 8 turluk yarışları sonunda ise Ülkü Motorsport takımından Peugeot 106 GTI ile Egemen Çivicioğlu birinciliği kazanırken, aynı takımdan benzer bir otomobille yarışan Sedat Yılmaz ikinci ve ferdi olarak Citroen Saxo VTS ile yarışan Serhat Susuzluoğlu üçüncü oldular. Dizel grupta sezon başından bu yana yükselen bir başarı grafiği sergileyen Ülkü Motorsport takımından Berk UIu VW Polo ile birinciliğin sahibi olurken, aynı takımından Muhammed Ali Ülkü ikinciliği ve Loft T-Max Racing Team’den Ahmet Efe Hatunoğlu üçüncülüğü elde etti. Ayrıca dizel grupta Loft T-Max Racing adına yarışan tek bayan pilot Onur Karataş’a da bir teşvik ödülü verildi.

Organizasyon kapsamında 01 Eylül Pazar günü basın mensuplarına yönelik bir co-drive aktivitesi gerçekleştirildi. Çok sayıda basın mensubu tecrübeli pilotların sağ koltuklarında unutamayacakları anlar yaşayarak Intercity İstanbul Park Pisti´ni daha yakından tanıma fırsatı buldular.

2013 Türkiye Pist Şampiyonası İzmir Ülkü Yarış Pisti ve Intercity İstanbul Park pistinde düzenlenecek iki yarışın ardından son bulacak…

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑