Motor Sporları

Published on Temmuz 28th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hamilton, Pirelli PZero ile ikinci galibiyetine Nürburgring pistinde ulaştı

Pirelli, motorsporlarının en önemli pistlerinden biri olan efsanevi Nürburgring pistine İzmit’te “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği sarı renkli yumuşak ve beyaz renkli orta sertlikte PZero’larla çıktı. Almanya GP’sinin koşulduğu Nürburgring’de gülen isim McLaren pilotu Lewis Hamilton olurken, Ferrari pilotu Fernando Alonso ikinci, Red Bull pilotu Mark Webber üçüncü olarak podyum görme başarısını elde ettiler. Böylece Hamilton, kariyerinin 16. zaferini ve 2011 sezonunun 2. zaferini elde etmiş oldu. Sezon, 29 – 31 Temmuz tarihlerinde Macaristan GP’si ile devam edecek.    

 

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero lastikleri ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, Formula 1 sezonunun en heyecan verici pistlerinden biri olan efsanevi Nürburgring’de sarı renkli yumuşak lastiklerinin yanı sıra beyaz renkli orta sertlikteki lastikleri pilotların kullanımına sundu. Yarış başlangıcında tüm takımların tercihi sarı renkli yumuşak PZero’lar olurken, yarışın ilerleyen bölümlerinde ise takımların tercihi beyaz renkli orta sertlikteki PZero’lar oldu. Farklı pitstop stratejilerinin ve farklı lastik tercihlerinin yarış sonucuna ne kadar etkin olduğu Almanya GP’si sezonun en heyecanlı mücadelelerine Nürburgring pistinde ev sahipliği yaptı. Almanya GP’sinde gülen isim Amerikalı pilot Lewis Hamilton olurken Ferrari pilotu Fernando Alonso ikinci, Red Bull pilotu Mark Webber üçüncü oldu. Hamilton, Almanya’da aldığı galibiyetle 2011 sezonunda ikinci zaferini Pirelli PZero ile elde ederken kariyerinin 16. galibiyetini de almış oldu. Sezonun en popüler ismi Red Bull pilotu Sebastian Vettel ise kendi evinde podyum göremedi ve dördüncülüğe razı olmak zorunda kaldı.

 

Red Bull pilotu Mark Webber yarışa ilk cepten başlarken, McLaren pilotu Lewis Hamilton 2. ve Red Bull pilotu Sebastian Vettel ise yarışa 3. cepten start aldı. Starttan kısa bir süre sonra Webber’i geçen Hamilton yarışın liderliğine oturdu. Sarı renkli yumuşak PZero’larla yarışa başlayan takımlar pistte olduğu kadar pitstop stratejileriyle de kıyasıya bir mücadele içerisine girdiler.

 

Finişe 9 tur kala Hamilton, beyaz renkli orta sertlikteki PZero’larını değiştirmek için son pit stopunu yaptı.  Hamilton’un hemen ardından iki tur sonra Alonso da pit stopunu yaptı ve hızlı bir şekilde yeni PZero beyaz lastikleriyle piste geri döndü. Adrian Sutil ise iki pitstop stratejisini kullanan pilotlar arasında en üst seviyede yer alarak yarışı 6. sırada bitirdi ve bu sezonki en iyi derecesine ülkesindeki Nürburgring pistinde ulaşmış oldu.

 

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Yarışın tamamı pitstop ve lastik stratejilere dayandı, Hamilton, Alonso ve Webber,  pit stopları kendi avantajları için kullanmayı başardılar. Herkes yumuşak ve orta sertlikteki lastikler arasında büyük bir zaman farkı oluşacağını düşünüyordu. Ancak Lewis Hamilton PZero beyaz lastiğe ilk geçen pilot olmasına rağmen yarışı birincilikle tamamlamayı başardı. Bu yarışta birçok farklı stratejiyi tekrardan görme şansına elde ettik, hatta iki pilot son pit stoplarını yapmak için 60. tura kadar beklediler. Serin hava koşulları ve pürüzsüz zeminin birleşimiyle uzun süre sağlam kalan lastikler bazı insanlar tarafından yapılan yeterince dayanıklı olmadıkları eleştirilerinin aksine çok dayanıklı olduklarını kanıtladılar. Bu durum bize Formula 1 takımlarının, ekipmanlarına ne kadar çabuk hakim olabildiğini göstermekle kalmayıp biz lastik üreticilerinin de işinin ne kadar zor olduğunu açıkça gösterdi. Otomobil başına ortalama üç pit stop gördük ve bu da aslında tam olarak bizim hedeflediğimiz stratejiydi.” şeklinde yarışı yorumlayarak lastiklerin önemine değindi.

 

Sezonun bir sonraki yarışı Macaristan GP’si 29 – 31 Temmuz tarihlerinde koşulacak.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑