Motor Sporları

Published on Şubat 8th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Gümüş Oku Mercedes AMG Petronas’u tanıttı..

MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Takımı, 2013 Formula 1 Aracı F1 W04’ü Güney İspanya’daki Jerez şehrinde tanıttı. Nico Rosberg ve Lewis Hamilton, Mercedes AMG’nin beşinci Black-Serisi modeli olan Mercedes-Benz SLS AMG Coupé Black-Serisi’nin resmi tanıtımında fotoğraf vermek için biraraya geldiler.  SLS AMG GT3 yarış otomobilinden esinlenilen yeni SLS AMG Coupé Black-Serisi, nefes kesici tasarımı, mükemmel sürüş dinamikleri ve “AMG Hafif Performans” stratejisine uygun olarak hafif yapısıyla büyülüyor. 1550 kg boş ağırlıkta, 464 kW (631 bg) güç üretebilen SLS AMG Coupé Black-Serisi 100 km/s hıza 3.6 saniyede ulaşıyor ve bu özelliği ile Mercedes-Benz’in şu anda ürettiği en güçlü içten yanmalı motora sahip araç ünvanını taşıyor.

F1 W04’ ün100 km’lik ilk deneme turları Nico Rosberg tarafından tamamlandı. Lewis Hamilton ise, 1955’de Sir Stirling Moss’dan sonra Formula 1 Gümüş Ok’un direksiyonuna oturan ilk İngiliz sürücü oldu.

2013’ te değişmeyen teknik yönetmelikler doğrultusunda ve 2014 için beklenen büyük değişiklikler öncesinde, F1 W04 temel araç konsepti geçen yılki aracın sofistike bir evrimi niteliğinde. Proje, Mühendislik Müdürü Aldo Costa’nın liderliğinde ve Teknik Direktör Bob Bell’in yönetiminde 2012 yazının başında ilk aerodinamik testlerle başladı. Araç, nihai halini zorunlu FIA çarpışma testini 15 Ocak’ta tamamlayarak aldı.

“2013 Gümüş Ok takımımız açısından ikinci bir dönemin başlangıcına damgasını vuruyor” diyen Takım Başkanı Ross Brawn sözlerine şöyle devam etti: “Takımda geçtiğimiz 18 ay boyunca başlattığımız yeniden yapılanma artık daha da olgunlaşıyor. Bunun yansımasını önceki modellere göre daha sofistike ve titiz tasarımıyla açık ara öne çıkan F1 W04 aracında görmek mümkün. Yeni aracın bir önceki sezona nazaran performansının önemli ölçüde artmasını sağlamak için Brackley ve Brixworth’deki teknik ekiplerimiz canla başla binlerce saatlik mesai harcadılar. Ayrıca, Lewis’i Formula 1 Mercedes-Benz sürücüsü olarak takımımızda görmekten son derece gururluyuz. Lewis ve Nico ile birlikte, Formula 1’de en güçlü sürücü yelpazesine sahip olduğumuza inanıyorum ve aralarındaki tatlı rekabetin takımımızı daha ileri taşımaya yardımcı olacağına inanıyorum.”

Modern Gümüş Ok ile ilk zaferini geçen yıl kazanan ve yeni aracın ilk resmi test sürüşünü gerçekleştiren Nico Rosberg, “Gerek dağlarda kayak botlarıyla 2.000 metrenin üzerinde tırmanış yaparak gerekse Akdeniz’de bisiklet, yüzme ve koşma egzersizleri yaparak yüksek bir kondisyon sağlamak için kış boyunca gerçekten çok sıkı bir çalışma temposu içine giriyorum. Aralık ve Ocak’ ta fabrikayı düzenli olarak ziyaret ettim ve özellikle simülatörde gerçekten güzel bir iş çıkardık. Sanal dünyada araçların performansları çok iyi görünüyor, ancak önümüzdeki test sürüşleri sırasında bizi çok hareketli ve yoğun bir program bekliyor; aynı performansı kuşkusuz pistlerde de göstermemiz gerekiyor. Takımdaki hava oldukça pozitif ve insanlar başarıya kilitlenmiş durumda. Ve tabii ki yeni takım arkadaşım Lewis var artık. Onunla birlikte çalışmak  ve birbirimizi teşvik ederek bu takımı en iyi Formula 1 takımı yapmak için can atıyorum.”

Lewis Hamilton, Formula 1 kariyeri süresince Mercedes-Benz motorlu araçlar ile yarışması da dahil, 15 yıl boyunca Mercedes-Benz’in desteğini arkasına aldı ve bu yıl Gümüş Ok sürücüsü olarak Jerez’ de ilk kez görücüye çıktı. “Mercedes-Benz Gümüş Ok’u dünyaya resmi olarak tanıtmak, benim için son derece özeldi. Yarışlarda Mercedes-Benz’den daha köklü bir tarihi olan başka bir şirket yok. Juan Manuel Fangio, Sir Stirling Moss ve Michael Schumacher gibi efsanelerin izinden yürümek benim için büyük bir onur. Bu benim için yeni bir dönemin, bir serüvenin başlangıcıBrackley’deki kapılardan içeri girdiğimde işe koyulmak için büyük heyecan duyuyordum. Orada çalışanları tanımak, teknisyen ve mühendislerle buluşmak, bu sayedetakıma uyum sağlamak için bir kaç günlüğüne fabrikaya gittim. Daha önce başarıya bu kadar aç insanlar  görmemiştim. Herkes yeni aracın performansını artırmak için bu kış gece gündüz demeden çalıştı ve ben de şimdi bu aracın direksiyonuna oturmak ve takımı Nico ile birlikte daha ileri götürmek, fark yaratabilmek için sabırsızlanıyorum. Bu, benim için Brackley’deki takımla birlikte yeni bir başlangıç. Ancak Mercedes-Benz’le çok uzun zaman çalıştım ve her şeyden önemlisi bir şey öğrendim: Mercedes-Benz kaybetmeyi bilmiyor! Bu bir maraton, ancak birlikte başaracağımızı biliyorum ve bunu başaracak takımın büyük bir parçası olmak beni heyecanlandırıyor.”

MERCEDES AMG PETRONAS ve Mercedes-Benz Motorsporları yeni Yönetici Müdürü Toto Wolff, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni aracın ilk turları her zaman duygu doludur. Araç Gümüş Ok olduğunda, bu daha da büyük anlam kazanıyor: Mercedes-Benz yarış başarısında köklü bir tarihe sahip. Takıma katıldığımdan bu yana geçen iki hafta zarfında gördüklerim beni son derece etkiledi. İnsanlar oldukça yüksek bir motivasyona sahip, açık fikirliler ve içlerinde yüksek bir başarma azmi var. Sürücülerimiz de başarıya aç ve bu sezon Nico ve Lewis’in birlikte nasıl performans sergileyeceklerini görmek kesinlikle büyüleyici olacak.”

 

Tags: , , , , , ,



Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑