Motor Sporları

Published on Eylül 6th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Chevrolet Corvette Stingray Frankfurt’ta Sergileniyor

Yedinci nesil Corvette, hayranlarını şaşırtmaya hazır

100 km/s hıza 4,2 saniyede ulaşıyor

Cabrio versiyonu 2014’ün başında Avrupa yollarına çıkacak

Chevrolet’nin yeni spor otomobili Corvette Stingray, 2013 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda boy gösteriyor. ABD’de bu yaz satışa sunulan Corvette Stingray, yıl sonuna doğru Avrupa yollarıyla buluşacak.

Chevrolet Avrupa Başkanı ve İcra Direktörü Dr. Thomas Sedran, “Corvette, nesiller boyunca dünyanın her yerinden otomotiv meraklarının gözünde bir rüya-otomobil statüsüne sahip oldu. Yeni Stingray, safkan sürüş keyfi arayan sürücüler için benzersiz bir deneyim niteliğini taşıyor” dedi.

Gelmiş geçmiş en en güçlü standart Corvette

Standart olarak Z51 performans paketi ve yeni nesil manyetik sürüş kontrolü süspansiyonu ile donatılan Corvette Stingray, Avrupa pazarlarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde donatıldı.

Corvette Stingray gücünü, 6.000 d/d’da 460 HP (343 kW) güç ve 4.600 d/d’da 630 Nm tork üreten yeni 6,2 litrelik LT1 kodlu V8 silindirli motorundan alıyor. Corvette Stingray, böylece 0-100 km/s hızlanmasını 4,2 saniyede tamamlıyor ve 1 g’lik viraj alma performansıyla göz dolduruyor.

Corvette Stingray, birçok ileri teknolojiyi bünyesinde barındırıyor; bunlardan bazıları:

  • Vites seçimini öngörerek motor devrini her seferinde mükemmel vitese uyduran Aktif Devir Eşleştirmesi’ne sahip (Active Rev. Matching) yeni 7 vitesli manuell şanzıman
  • Sakin sürüşlerde sadece dört silindirle yol almayı sağlayan Aktif Yakıt Yönetimi (Active Fuel Management)
  • Önceki modelden yüzde 57 daha rijit ve 45 kg daha hafif yeni alüminyum şasi
  • Kuru karter yağlamalı diferansiyel ve şanzıman soğutması
  • 12 araç özelliğini sürücünün kendine göre uyarlamasını sağlayan beş moda sahip Sürüş Modu Selektörü (Drive Mode Selector)
  • Pist modunda minimum tutunma kaybı ile en etkin kalkışı sağlayan Kalkış Kontrolü
  • Yarış pistlerinden elde edilen bilgi birikimi ve deneyimle gelişririlen tamamen yeni dış tasarımın yanı sıra gerçek karbon ve alüminyumla bezenen el yapımı deri iç mekân.
  • Corvette Stringray sürücülerinin gözdesi olacak birçok özellikten birisi de programlanabilir start/finiş hız zamanlayıcısı.

Spor otomobilden kültür ikonuna

İkonik spor otomobilin uzun ve görkemli tarihinin en son ve en yetenekli modeli olan yeni Corvette Stingray, aynı zamanda en gelişmiş teknolojilerle etkileyici performansı 60 yıldan uzun bir süredir sunuyor.

Chevrolet Corvette, birçok ilke imza atarak; ABS’den Head-up Display’e ve manyetik adaptif sürüş kontrolüne kadar birçok önemli özellikle öncü oldu. Bir zamanlar sadece Corvette’e özgü özellikler olan çekiş kontrolü ve dört tekerlekten disk frenler artık Chevrolet ve GM otomobillerinin birçoğunda standart olarak sunuluyor.

Corvette, ilk 10 yılı boyunca sadece cabrio olarak üretildi. İlk olarak 1953’te piyasaya sürülen efsanevi Corvette C1, dünyada seri üretimi yapılan ilk fiberglas otomobillerden biri iken, 1963 yılında üretilen sabit tavanlı “bölünmüş arka pencereli” Corvette Stringray ise ikinci nesil Corvette’in başlangıcıydı ve bağımsız arka süspansiyonun ABD’deki ilk örneğiydi.

Corvette, 1981 devreye alınan ilk kompozit tek yapraklı arka yaylar gibi yenilikçi plastik ve kompozit parçaların kullanımında da sektöre liderlik etmeye devam etti. Bu yeni yay, yerini aldığı yaydan yüzde 80 daha düşük ağırlığa sahipti ve paslanmaya dayanıklı olmasıyla eşdeğer bir çelik yaydan beş kat daha uzun ömre sahipti. 1984’ün Corvette’inde radyatör deposu ve desteklerinin yanı sıra plastikten imal edilmiş motor kaputu da bulunuyordu. Bu motor kaputu o zamana kadar bir otomobilde kullanılan en büyük plastik parçaydı.

Adaptif Sürüş Kontrolü ilk kez 1989 üretimi Covette ile sunuldu ve Amerika’da imal edilen otomobiller içinde bu özelliğe sahip ilk otomobildi. Bu sistem, sürücünün amortisör sertliğini değişik sürüş modlarına göre ayarlayabilmesine imkân sağlıyordu. Sistemi yol yüzeyini okuyarak süspansiyonu buna uyarlıyor.

Covette, gelmiş geçmiş en ikonik Amerikan spor otomobillerinden birisi, ama Corvette’in fanatiklerinden bazıları da en az onun kadar ünlü. Corvette sahibi şöhretler listesi çok uzun; 1953 yılında üretilen Chevrolet Corvette C1’in elli birincisini alan John Wayne, Tom Cruise, Amarikalı kadın oyuncu Farrah Fawcett, Neil Armstrong ve Apollo programındaki astronot arkadaşlarının yanı sıra Paul Mc Cartney ile Jeff Beck gibi müzisyenler bu listede bulunan şöhretlerden bazıları.

 Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑