Motor Sporları

Published on Nisan 17th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Can Artam’ın Dönüşü Muhteşem Oldu

İzmir Ülkü Motorsporları Kulübü’nün ilk ulusal yarış organizasyonu olan 2013 Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk ayağı, başarılı bir organizasyon ve rekor seyirci katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk Grand Prix pilotu Can Artam, en son 2003’te katıldığı Türkiye Pist Şampiyonası’na 10 yıl sonra bu hafta başlayan yarışlarla dolu dizgin geri döndü. Can Artam, bu önemli yarışta BOM (Borusan Otomotiv Motorsport )adına direksiyona geçti.

Can Artam, 10 yıl sonra BOM ile geri döndüğü Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk yarışında podyuma çıkma başarısı gösterdi ve 3’ncü oldu.

Hafta sonu boyunca yaşanan şanssızlıklara rağmen iyi bir performans göstererek yavaş yavaş tekrar ısındığını gösteren Can Artam, yarış sonrası bir açıklama yaptı. Artam, “ Hafta sonu boyunca yaşadığımız tüm şanssızlıklara rağmen ilk yarışımızda 3’ncü olarak podyuma çıkıp kupa aldık, ikinci yarışta ise 1’inci giderken yarışın ortalarında lastiğimiz patladı. Pite girmek zorunda kalınca geriye düştük. Birinciliğe çok yakınken lastiğimin patlaması çok büyük şanssızlıktı ancak uzun aradan sonra ilk yarışımda podyuma çıkmak ve kupa almak güzeldi” dedi.

Toplam 20 tur boyunca birbiriyle kıyasıya rekabet eden pilotlar, İzmir Park tribünlerini dolup taşıran seyircileri heyecanlandırdı. Maxi grupta 9, Super grupta 11, dizel grupta 10 ve 1600 grupta da 3 yarışmacı olmak üzere toplam 33 katılımla düzenlenen yarışlarda, Cumartesi maxi ve super grup ilk yarışları, Pazar günü ise maxi ve super grup ikinci yarışları haricinde dizel ve 1600 grup yarışları gerçekleştirildi.

Türkiye Pist Şampiyonası 2.ayak yarışları 01 – 02 Haziran tarihlerinde yine İzmir’de Ülkü Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek.

Can Artam’ın sponsorları arasında 3Self ve Dorco yer alıyor.

 

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑