Motor Sporları

Published on Nisan 30th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv Motorsport’un ETCC Mücadelesi Devam Ediyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Borusan Otomotiv tarafından, Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport, 27-28 Nisan tarihlerinde, Slovakya’nın Slovakia Ring Pisti’nde gerçekleştirilen ETCC 2’inci ayak mücadelesinde Aytaç Biter ile yarışı grubunda 7’inci tamamladı.

Borusan Otomotiv Motorsport, ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası), Endurans (dayanıklılık) serisi ve Türkiye Pist Şampiyonası’nı takip ettiği yarış programına Slovakya’da gerçekleştirilen ETCC 2’inci ayak mücadelesi ile devam etti.

26 Nisan Cuma günü 1’er saatlik iki test seansından sonra cumartesi günü yapılan sıralama turlarında 2:19.931’lik derecesi ile grubunda en iyi 4. zamanı yapan Aytaç Biter aynı pistte geçen sene yapmış olduğu derecesini 1 saniye daha iyileştirmiş oldu. Pazar sabahı yarışlardan hemen önce yapılan warm up’ta ise zamanını daha da iyileştiren Aytaç Biter, 2:18.560’lık derecesi ile pistte yapmış olduğu en iyi zaman turuna ulaşarak yarış öncesi iddialı bir durumda olduğunu gösterdi.

Slovakia Ring Pisti’nde 27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen mücadele, arka arkaya 2 yarış üzerinden yapıldı. Toplam 13 ülkeden 21 takımın 29 pilotunun tampon tampona geçen mücadelesinde Aytaç Biter, geçtiğimiz seneden tecrübeli olduğu pistte, sıralama turlarında elde ettiği derece ile yarışa kendi klasmanında 4’üncü sıradan başladı.

Slovakia Ring’in 5.922 m’lik pistinde 28 Nisan Pazar günü ilk yarışın startını alan Aytaç Biter, ilk virajda önünde gerçekleşen ve 5 otomobilin birbiriyle temas ettiği kazadan kaçamadı ve İsviçre’den Peter Rikli ile yaşadığı temas sonucu otomobilinde oluşan hasar nedeni ile ilk yarışı tamamlayamadı. Otomobilin sol ön süspansiyonu kırılan Aytaç Biter,  teknik ekibin çabalarıyla 35 dakika sonra başlayan 2’inici yarışta start aldı. Ancak kurallar gereği son sırada ve pitten başladığı 2’inci yarışta iyi bir performans göstermesine karşın grubunda 7’inci sırada yarışı tamamlayabildi.

Sırada ETCC Salzburg var

Borusan Ototmotiv Motorsport, sezondaki yoğun yarış programına 19 Mayıs’ta Avusturya’nın Salzburg kentinde gerçekleşecek ETCC 3’üncü ayak yarışıyla devam edecek. BOM, Salzburg’un hemen arkasından 2 Haziran’da gerçekleşecek Türkiye Pist Şampiyonası 2’inci ayak yarışı için hazırlıklara başlayacak.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑