Motor Sporları

Published on Eylül 2nd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv Motorsport Türkiye Pist Şampiyonası’nda Liderliğini Sürdürüyor!

Türkiye Pist Şampiyonası’nın 4. ayak yarışları 31 Ağustos-01 Eylül tarihlerinde Intercity İstanbul Park pistinde koşuldu. Borusan Otomotiv Motorsport’un Maxi ve Süper Grup’ta üç aracıyla katıldığı mücadelede, Takımlar Şampiyonası’nda liderliğini devam ettiren takım, Kaan Gürgenç ile Süper Grup’ta farklı 1’inciliğini koruyor.

Borusan Otomotiv Motorsport, Türkiye Pist Şampiyonası 4’üncü ayak yarışlarında Super Grup’ta şampiyonluğun en büyük adayı son 2 yılın Türkiye Pist Süper Grup şampiyonu Kaan Gürgenç ve Levent Kocabıyık, Maxi Grup’ta ise İzmir ve İzmit Pistlerinde BMW M3 ile pist rekorlarını kıran Can Artam ile direksiyona geçti.

Intercity İstanbul Park Pisti’nde 31 Ağustos – 01 Eylül tarihlerinde gerçekleşen yarışta Maxi Grup’ta 9, Super Grup’ta 10, dizel grupta ise 6 olmak üzere toplam 25 araçla gerçekleşen şampiyonada, cumartesi günü Süper ve Maxi Grup’un ilk yarışları, pazar günü ise Süper ve Maxi Grup’un ikinci ile dizel grup yarışları koşuldu.

Kaan Gürgenç rakip tanımıyor

Yarışın ilk günündeki sıralama turlarına göre Süper Grup’ta ilk iki sırayı paylaşan Kaan Gürgenç ve Levent Kocabıyık, 1’inci yarışta da bu sırayı bozmayarak podyumun ilk 2 basamağında yer aldı. Pazar günü gerçekleşen 2’inci yarışta ise kural gereği ilk yarış sonucunun tersine sıralanan araçların mücadelesi seyir keyfi yüksek bir yarışa sahne oldu. Kaan Gürgenç,  6’ıncı sıradan başladığı yarışta, iyi start alarak ilk sıraya yükseldi ve en yakın rakibinin 12 saniye önünde damalı bayrağı gören ilk araç oldu. Tecrübeli pilot Kaan Gürgenç’in TPŞ 4’üncü ayakta kazandığı bu 2 birincilik, onu, şampiyonanın tamamlanmasına 2 yarış kala Süper Grup genel sıralamasında açık ara liderliğini korumasını sağladı.

Maxi Grup’ta ise Can Artam, yarışın ilk günündeki sıralamalarda yaşadığı başa baş mücadeleyi 2 yarışta da sürdürdü. Yarışın ikinci gününde Can Artam, 2’inci yarışı  3’üncülük ile tamamlayarak takımına kazandırdığı değerli puanlarla  TPŞ’nın Takımlar Şampiyonası’nda liderliğini devam ettirdi.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑