Motor Sporları

Published on Nisan 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv Motorsport Türkiye Pist Şampiyonası’nda 3 Araçla 5 Kupa Topladı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye Pist Şampiyonası sezonun açılışını araç parkındaki 3 otomobille yapan Borusan Otomotiv Motorsport, 13-14 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen yarışlarda Süper Grup ve Maxi Grup’ta kazandığı başarılarla toplam 5 kupanın sahibi oldu.

Sezonu uluslararası arenada ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) ve Endurans (dayanıklılık) serisiyle açan Borusan Otomotiv Motorsport, bu kez 13-14 Nisan tarihlerinde Türkiye Pist Şampiyonası ilk yarışı için İzmir’de Ülkü Yarış Pisti’nde boy gösterdi. Bu sezon Türkiye Pist Şampiyonası’nda 2 tane BMW 320si ve BMW M3 GT ile toplam 3 otomobille mücadele eden takım, 2 gün süren şampiyonayı 5 kupayla tamamladı.  İlk gün

Süper Grup’ta, geçtiğimiz 2 senenin Süper Grup Şampiyonu Kaan Gürgenç ve geçen sezon yarışmaya başlayarak sezonu Maksi Grup 2’incisi olarak tamamlayan Levent Kocabıyık ile mücadele eden takım, podyumun da 2 basamağı paylaştı. Toplam 9 aracın bulunduğu Maxi Grup’ta mücadele eden Can Artam ise grubunda 3’üncülük kupasını kaldırarak ara verdiği motorsporlarına podyum başarısıyla başlamış oldu.

Teknik ekibin çabaları başarıya taşıdı

Toplam 3 takım 10 aracın mücadele ettiği Süper Grup’un yarışının ilk gün startında yaşanan kaza yarışa da damgasını vurdu. Kaan Gürgenç’in liderliğinde start alan yarışın ilk virajında birbirleriyle temas yaşayan 4 araç pisti savaş alanına çevirdi. Yaşadığı ağır temas sonucu 2 araç yarış dışı kalırken Kaan Gürgenç’in sağ ön lastiği koptu, Levent Kocabıyık’ın aracı ise ağır hasar gördü. Yarışın devam edebilmesi için pist güvenli hale getirilene kadar geçen 10 dakikalık zamanda Borusan Otomotiv Motorsport teknik ekibinin gösterdiği üstün çabalarla 2 araç da yarışa hazır hale getirildi ve kural gereği start tekrar edildi.

Diğer ekiplerden ve izleyicilerden dakikalarca alkış alan ekibin çabalarını boşa çıkarmayan Kaan Gürgenç yarışı birinci tamamlarken Levent Kocabıyık ise finişi 3’üncü sırada gördü.

Yarışın 14 Nisan Pazar günü gerçekleşen 2’inci gününde ilk 6 araç ilk yarışta elde ettikleri sıralamanın tam tersine dizilerek start aldı. Buna göre Kaan Gürgenç 2’inci yarışa 6’ıncı sıradan Levent Kocabıyık ise 4’ünücü sıradan başladı. Start düzlüğünde ilk sıraya yerleşen Kaan Gürgenç yarışı açık ara 1’inci tamamladı. Yarışın ilk turlarında yaşanan tampon tampona mücadele yarışın da kırılma anı oldu. Levent Kocabıyık üst üste gerçekleştirdiği ataklarla 3’üncü sıraya yerleşerek yarışın da sonucunu belirlemiş oldu.

Maxi Grup’un 2’inci gününde ise Can Artam, 4’üncü cepten başladığı yarışta arka arkaya yaptığı ataklarla 1’inciliğe yerleşse de  9 turun sonunda lastiğinin patlaması sonucu pitte kaybettiği zaman dolayısıyla yarışı 6’ıncı sırada bitirdi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑