Motor Sporları

Published on Mart 12th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv Motorsport Formula GP2 pilotu Can Artam’ı renklerine bağladı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ulusal ve uluslararası arenada önemli başarılara imza atmış ve Türk Otomobil sporlarında Formula 1’e en yakın pilot olan Can Artam, ara verdiği motorsporlarına Borusan Otomotiv Motorsport takımı ile dönüş yaptı.

Türkiye’nin ilk uluslararası başarılara imza atan Formula pilotu Can Artam, ara verdiği motorsporları kariyerine 2013 sezonu için Borusan Otomotiv Motorsport

( BOM ) takım pilotu olarak geri dönüyor. Formula kategorilerinde yurtdışında birçok birincilik ve podyum başarısı elde eden Can Artam, FIA F3000 Dünya Şampiyonası ve Formula GP2 gibi önemli şampiyonalarda BMW-Williams F1, Jordan Grand Prix F1 takımlarının Junior pilotu olarak yarışmış ve Formula GP2’de puan alan ilk Türk pilot olarak ülkemize de haklı bir gurur yaşatmıştı.

Can Artam, ilk kez, BOM takım renkleriyle, Macaristan’da 6 Nisan tarihinde F1 Hungaroring Pisti’nde düzenlenecek 12 Saat Endurance (dayanıklılık) yarışında start alacak.

Mesleğime geri dönüyorum

Kurulduğu günden bu yana 15 farklı ülkede 22 farklı pistte 107 yarış startı alan ve sayısız başarılara imza atan Borusan Otomotiv Motorsport, Can Artam ile başarılarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Kişisel sponsorları 3 Self ve Dorco ile BOM adına yarışacak Can Artam, 2013 sezonunda hem Endurance yarış programında hem de Türkiye Pist Şampiyonası bazı yarışlarında mücadele edecek. Bu önemli gelişme BOM’un takımlar şampiyonluğu mücadelesi için önemli bir destek niteliğinde.

Uzun bir aradan sonra bu tarz bir otomobil ile ilk kez buluştuğunu ancak gerçekleştirdiği testlerin ardından hemen temposunu yakaladığını söyleyen Can Artam; “  BOM’un profesyonelliği ve takımın düzeyi ile özellikle yurt dışı yarış programı heyecan verici. Ülkemizi uluslararası arenada başarı ile temsil eden bir Türk takımı olmasını önemli bir değer olarak görmekteyim. Böyle yüksek profilli bir takımın parçası olmak benim için de mutluluk verici. Bu fırsat için kişisel sponsorlarım 3 self ve Dorco ile Borusan Otomotiv Motorsport ve İbrahim Okyay’ a çok teşekkür ederim. Çok özlediğim yarış pistlerine ve mesleğime geri dönüş yapma imkanı doğduğu için çok heyecanlıyım” dedi.

Can Artam;‘’1981 doğumlu Can Artam, ABD de üniversite eğitimini Uluslararası işletme alanında tamamlamış, Türkiye’nin ilk GRAND PRIX pilotu ve pist disiplinlerinde yurt dışında Şampiyonluk ve birincilik almış ilk pilottur. Güney Amerika Karting Şampiyonluğu ile karting kariyerini sonlandırıp daha sonra İngiltere  Silverstone yarış okulunu birincilikle bitirip Skip Barber yarış okulundaki eğitiminin ardından  Formula Dodge, Formula Renault ve Formula3 kategorilerinde yurtdışında birçok birincilik ve podyum başarısı elde etmiştir. FIA F3000 Dünya Şampiyonası ve Formula GP2 gibi F1 den önceki son basamak olan üst düzey şampiyonalarda Jordan Grand Prix gibi F1 takımlarının Junior pilotu olarak yarıştığı gibi, 2005 sezonunda BMW-WILLIAMS F1 takımının Junior Pilotu olarak yarışmış ve Formula GP2 de bir yarışta puan alarak bu alanda yarışan ilk pilot olduğu gibi puan alan da ilk ve tek pilot olmuştur. Uluslararası serilerde birçok podyum derecesi ve birinciliği bulunan Can Artam, ülkemizin otomobil sporcusu olarak en çok yatırım yapılmış ve bir Formula1 takımıyla ön sözleşme imzalayarak F1 de yarışma yolunda gerçek ümitlere sahip olabilmiş tek yarışçısıdır.’’ ‘

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑