Motor Sporları

Published on Mayıs 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Borusan Otomotiv Motorsport Aytaç Biter ile Pistlerde

Kurulduğu günden bu yana ulusal ve uluslararası yarışları takip eden Borusan Otomotiv Motorsport, 19 Mayıs’ta 52’inci uluslararası yarışının startını Avusturya’da gerçekleşecek ETCC ile (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) verecek.

Borusan Otomotiv Motorsport, bu sezon ETCC (Avrupa Binek Otomobiller Kupası), Endurans (dayanıklılık) serisi ve Türkiye Pist Şampiyonası’nı takip ettiği yarış programına ETCC’nin 3’üncü ayak yarışı ile devam ediyor. Avusturya’nın Salzburg kentinde düzenlenecek 3’üncü ayak yarışında Aytaç Biter ile yarışacak takım, bu sayede 52’inci uluslararası yarışının da startını vermiş olacak. Geçtiğimiz sezon Salzburgring’ten 5’incilik ile dönen Aytaç Biter bu kez podyumun ilk üç basamağını zorlayacak. Aytaç Biter Salzburg’da Milli sporcu olarak 21’inci uluslararası yarışında start almış olacak.

WTCC ile aynı gün gerçekleştirilecek yarış 13 ülke 21 takım ve 32 pilotun mücadelesine sahne olacak. Salzburgring’in toplam 4.2 kilometrelik pistinde arka arkaya gerçekleştirilecek 2 yarış 19 Mayıs Pazar günü 12 tur üzerinden koşulacak.

Türkiye’yi yurtdışında en çok temsil eden takım

Borusan Otomotiv Motorsport kurulduğu günden bu yana 5 sezon süresince, 27 Dünya Şampiyonası, 20 Avrupa Kupası, 4 Endurance serisi yarışıyla Türkiye’nin yurtdışında en çok yarışan takımı ünvanını koruyor. BOM, bu sezon ETCC Salzburg’ta gerçekleştireceği yarış ile 52’inci yurtdışı yarışını da tamamlamış olacak.

Takım sorumlusu İbrahim Okyay; “Brezilya, Meksika, İspanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya, Macau, Avusturya, Yunanistan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan olmak üzere 16 farklı ülkede 24 farklı pistte ülkemizi temsil ettik ve WTCC takımlar 5’inciliği, ETCC Pilotlar 4’üncülğü gibi önemli dereceler elde ettik. Ayrıca 2011-2012 sezonu boyunca sporcumuz Kaan Önder yurtdışında toplam 108 karting yarışında start aldı. Karting ile birlikte yurtdışında gerçekleştirdiğimiz yarış sayısı 160’a ulaşıyor. Bu yıl ETCC’nin 3’üncü ayak yarışının 19 Mayıs gibi önemli bir tarihle birleşmesi tüm takımımıza ayrı bir heyecan ve gurur veriyor” dedi.

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan takımın diğer sponsorları Toshiba, Castrol Edge, Borusan Lojistik ve Glasurit’tir.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑