Motor Sporları

Published on Haziran 8th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Avrupa Ralli Șampiyonası’nda Türk Ekibin Zaferi

Türkiye’nin en eski motorsporları organizasyonu olan Avrupa Ralli Şampiyonası’na dahil 40.Boğaziçi Rallisi geçtiğimiz haftasonu İstanbul’da organize edildi. 11 yıl aradan sonra bir Türk ekibin zaferi ile sonuçlanan yarışı Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez ikilisi kazandı.

Yarışa Bodrum’dan katılan Ali Murat Pekdemir, Erhan Arıkan copilotluğunda start aldığı kariyerinin ilk rallisinde büyük bir başarı elde etti. 3 gün süren zorlu ralliyi sınıf 9 birincisi ve gençler pilotlar klasmanı üçüncüsü olarak tamamlayan Pekdemir, bu derecesi ile Türkiye Ralli Sınıf 9 Birinciliği’nde 12.60 puanla liderliğe yükseldi.

Turgutreis Belediyesi ana sponsorluğunda Özveren, Paşalı Petrol ve Technospray desteğinde yarışan Ali Murat Pekdemir sezonun tüm rallilerini Fiat Palio ile takip edecek.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑