Motor Sporları

Published on Mart 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Alpine’nin dönüşü!

Alpine, 35 yıl aradan sonra ilk kez Le Mans 24 saat ve dayanıklılık “endurance” yarışına geri dönüyor
Renault, Kasım 2012’de Société des Automobiles Alpine- Caterham’ın yaratılması ile Alpine markasının yenilenişini duyurdu.
Markanın, pazara 2016 yılında senesinde sunulması beklenen ilk yeni aracından önce Renault tarafından Alpine markasını öne çıkarmak üzere bir dizi operasyon planlandı. Bu operasyonlardan biri de geçen Ocak ayındaki Monte-Carlo Rallisi’ne beş Alpine-Renault A110 ile katılması.
Alpine 2013 yılından itibaren dayanıklılık “endurance” yarışında ayrıca Le Mans 24 Saat yarışında ve Avrupa Le Mans Serisi’nde de mücadele edecek.
Renault’nun üst düzey yönetim kadrosu 5 Kasım 2012 tarihinde Catherham ile ortaklığı çerçevesinde Alpine markasını yeniden lanse etmeye karar verdi. Bugün ise Bernard Ollivier tarafından yönetilen yeni şirket Société des Automobiles Alpine Caterham (Alpine Caterham Otomobilleri Şirketi) 2016 yılında pazara sunulması beklenen yeni bir otomobil üzerinde çalışmaya başladı bile.
Bu arada marka, tüm faaliyet alanlarında imajını pekiştirmek için çalışmalarını kademeli olarak yürütmeye devam ediyor.
Monaco F1 Grand Prix’sinde ve Le Mans Classic’te markanın 50. Yılı anısına Alpine A110-50’nin sergilenmesinin ardından Renault, Tarihi Monte-Carlo Rallisi’ne beş Alpine-Renault A110 ile katıldı ve halk tarafından çok sıcak karşılandı. Ardından Şubat başında Jean Rédélé tarafından yaratılan markanın diğer modelleri Paris’teki Rétromobile Fuarı’nda sergilendi.
Bugün ise prototip bir aracın 22-23 Haziran 2013’te Le Mans 24 Saat Yarışı’na ve ELMS (European Le Mans Series) Şampiyonluğu’na katılacağı açıklanarak bir başka önemli adım atılmış oldu.
Dayanıklılık yarışında mücadele etme kararı, markanın tarihçesi ile çok iyi örtüşüyor; çünkü Alpine ünlü 24 saat yarışına 1963 ile 1978 seneleri arasında 55 araçla tam 11 kez katıldı. 1964, 1965 ve 1968 yıllarında “Enerji Endeksi” sıralamasında elde edilen başarılara ek olarak 1968 ve 1969 yılarında ‘Performans Endeksinde’ kazanılan başarılar sayesinde toplamda yedi klasman galibiyeti elde edildi. Ayrıca Alpine A442B prototipi ile 1978 senesinde Jean-Pierre Jaussaud ve Didier Pironi’nin kazandığı zafer de son derece önemli. Bu başarı, diğer bir Alpine A442 ile yarışan Jean Ragnotti ve Guy Fréquelin ekibinin dördüncülüğü ile tamamlanmış oldu.
Alpine, Le Mans’a geri dönüşünde gücünü Philippe Sinault Signatech ekibi ile birleştiriyor. Takım 500bg Nissan motora sahip Alpine şasili bir Alpine LMP2 prototipini ELMS’nin beş yarışına dahil edecek. 13 Nisan’daki İngiltere’deki Silverstone ile açılış yapılacak. Pilotlar ise Pierre Ragues ve Nelson Panciatici olacak.
Sezonun en önemli olayı kuşkusuz Le Mans 24 saat yarışı olacak. Dünyanın bu en meşhur dayanıklılık yarışında takıma üçüncü bir isim katılacak. Bu isim, 24 Mart 2013’de Le Castellet’de aracın tanıtımı sırasında açıklanacak.
Carlos Tavares, açıklamasında şunları söyledi: “Alpine’in 2013 senesinde efsanevi Le Mans 24 Saat yarışına geri dönüşü, uzun sürecek yeni bir maceranın başlangıcı olacak. Bize rehberlik eden bu derin tutkuda bize destek veren ortaklarımız ve destekleyicilerimize teşekkür etmek istiyorum. Bizler, adım adım, büyük Fransız spor otomobil markası Alpine’in tarihine hep birlikte yeni bir sayfa ekleyeceğiz.”

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑