Motor Sporları

Published on Haziran 17th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

24 Saat Le Mans yarışında AUDİ Galip Geldi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en çetin yarışı olan 24 saatlik efsanevi Le Mans’ta, Audi’nin ultra hafif teknolojisi yine galip geldi. Kara Yok Edici adı takılan Audi R18 TDI, alüminyum ve karbon fiber gövdesi ile rakiplerinin arasından süzülerek, Audi’ye Le Mans 24’te 13 yılda 10’uncu birinciliğini getirdi.

Fransa’da bu yıl 79’uncusu düzenlenen ve dünyanın en zorlu yarışı olarak kabul edilen 24 saatlik efsanevi Le Mans yarışında, kazanan yine Audi oldu. 250 bin yarış severin pistten, milyonlarcasının da TV’lerinin başından izlediği yarışta, Audi takımı üç R18 TDI ile yarıştı. İki aracın kazalar nedeniyle yarış dışında kalmasının ardından, markanın tüm umutları “2”numaralı araca ve onun üç pilotu Marcel Fassler (İsviçre), Andre Lotterer (Almanya) ve Benoit Treluyer’e (Fransa)  kaldı. Bu üç deneyimli pilot da umutları boşa çıkarmadı. Peugeot ile süren burun buruna mücadeleden galip gelerek, birincilik kupasını kaldırdı.

Ultrahafif teknolojinin zaferi

Yarış sırasında Audi iki tehlikeli kaza geçirdi. 1 numaralı aracın pilotu Mike Rockenfeller, saatte 300 kilometre hızla giderken, GT kategorisinde yarışan bir araç ile çarpıştı. Rockenfeller’ın aracı saatte 270 kilometre hızla bariyerlere çarptı. Ancak pilot Audi’nin karbon fiber bloktan oluşan gövdesinin oluşturduğu pasif güvenlik sayesinde yara almadı. 3 numaralı aracın pilotu Alan McNish de yarış dışı kaldığı kazadan yara almadı. Zaferin ardından bir açıklama yapan Audi AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, “Bu zafer Audi’nin ulta-hafif teknolojisinin çok zorlu koşullarda kazandığı bir zaferdir. Geçen yıl Audi olarak dayanıklılığı ve verimlilikle zafer kazanmıştık. Bu yıl da hızımıyla bu ödülü hak ettik”diye konuştu.

Tercih yine dizel oldu

R10 modeliyle başlayan dizel motor kullanımı geleneğini bozmayan Audi’nin R18’deki tercihi de dizel oldu. R18, 3.7 litrelik V6 TDI motoruyla yarıştı. Ayrıca yeni geliştirilen 6 vitesli şanzımanı da, bu küçük ama güçlü motora eşlik etti. Audi ilk kez R18’de, farın tümünde LED aydınlatma kullandı. Bu teknolojinin gelecek yıllarda satışa sunulacak Audi modellerinde de kullanılması bekleniyor. LED farlar, gündüz “1”sayısını yansıtıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑