I.Uluslararası Trafik Mağdurları Konferansı “Trafik Mağdurlarının Yaşamında ADALETİN Önemi” Konferansı! - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Diğer

Published on Eylül 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

1

“Trafik Mağdurlarının Yaşamında ADALETİN Önemi” Konferansı!

I.Uluslararası Trafik Mağdurları Konferansı “Trafik Mağdurlarının Yaşamında ADALETİN Önemi”

Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği olarak, FEVR Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu ve diğer destekçilerimizle birlikte ile Türkiye’de ilk kez “ Trafik Mağdurlarının Yaşamında «ADALETİN» Önemi” konulu bir konferans düzenliyoruz.

Amacımız, Trafik mağdurlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekmek!

Trafik çarpışmaları ülkemizin en önemli ve göz ardı edilen sorunlarından biri. Trafik çarpışmaları nedeni ile yaşanan acı kayıplar, yaralanmalar ve sakatlıklar, mağdurların ve yakınlarının yaşam kalitesini düşürüyor. Çarpışma sonrası, özellikle yargı safhasında verilen/alınan cezaların yetersizliği, mağdurların acıları ve kayıplarının yanında haklı olduklarını kanıtlama çabaları, adalet ve sigorta kurumları ile yaşanan iletişimsizlik, ortaya çıkan sorunların çözümsüz kalmasına neden oluyor.

2012 yılı resmi rakamlarına göre, toplam trafik çarpışma sayısı 1.296.636.-

2012 yılı resmi rakamlara göre yollarda hayatını kaybedenlerin sayısı 3.750.- *2012 yılı resmi rakamlara göre yaralı sayısı 268.102.-

*Yol kurbanı sayısı Polis ve Jandarma Bölgesinde; sadece olay yerinde hayatını kaybedenleri kapsıyor. Uzmanların görüşü ise bu rakamın yılda 8.000-10.000 kişi olduğudur.

Trafik çarpışmaları ve çarpışma sonucu yaşanan sorunları oluşturan etkenler ahtapot gibi pek çok koldan oluşur. Bu sorunun ilgili kurumları da her bir aşamada farklılık gösterir. Trafik mağdurları, çarpışma sonrası hakkını aramak için her kurum ile ayrı ayrı görüşerek, çaba göstermek zorundadır.Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Belediyeler de trafik mağdurlarının muhatabıolan kurumlardandır.

Uzun ve yıpratıcı bir süreçtir trafik mağdurlarının yaşadığı. Haklarımızı, bu haklara nasıl ulaşacağımızı, davamıza nasıl sahip çıkacağımızı ve Yargı aşamasında haklı olduğumuzu nasıl ispat edeceğimizi, çarpıp kaçmanın basit bir trafik suçu olmadığını, Avrupa Birliği Ülkelerinde bu konuların nasıl çözümlendiğini aktarmak için, 13 Eylül 2013, Cuma günü Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs’de, uzmanların katılımı ile gerçekleştireceğimiz“ Trafik Mağdurlarının Yaşamında «ADALETİN» Önemi” konferansımıza bekliyoruz. (Katılım ücretsizdir)

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑