Diğer

Published on Temmuz 9th, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

MÜMDER, Marmaralıları İftarla Buluşturdu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Marmara Üniversitesi Mezun ve Mensupları Derneği – MÜMDER’in Üsküdar Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen iftarına; Marmara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT, THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi TOPÇU, MÜMDER İstişare Kurulu Başkanı Sayın Hasan GÜNEŞ, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sayın Sinan AKTAŞ, SP İl Başkan Yardımcısı Sayın Adem BOZ ve  Sayın Erol BELEN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Sayın Murat ALTINÖZ ve Sayın Murat AŞİM, Dünya Yetimleri Eğitim Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Yüksel ÇAVUŞOĞLU, İETT Eski Genel Müdürü Dr. Muammer KANTARCI, İSPARK AŞ Eski Genel Müdürü Sayın Kadir GURBETCİ, İETT Genel Müdür Yrd. Dr. Ahmet BAĞIŞ, Marmara Üniversitesi Eğitim Birsen Sendikası Başkanı Doç. Dr. Ahmet Şükrü ÖZDEMİR, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Birsen Sendikası Başkanı Doç. Dr. Yusuf ZEREN, Siyasetin Tanınmış Siması Sayın Erol ERDOĞAN, Yetimlerle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Ömer Sait ARSLAN, Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Talip KÜÇÜKCAN,  Sayın Prof. Dr. Arif GÜLLÜOĞLU, Sayın Prof. Dr. Ayhan MERGEN, Sayın Prof. Dr. Zeki PARLAK, Sayın Prof. Dr. Ali DURUSOY, Sayın Prof. Dr. Talat CANBOLAT, Sayın Doç. Dr. İbrahim SUBAŞI, Milli Gazete Yazarı Sayın İbrahim VELİ, AGD il Başkan Yardımcıları, Yedi Hilal Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Hilmi ÖZTÜRK, Siyasal Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Saygın MERCAN,MMG Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın BOZTOPRAK, İSPARK AŞ Müdürleri Cemalettin BAYRAM, Hamdullah KAN, Faruk ŞENEL, üniversitemizden birçok mensup ve mezunu katıldı.

Kur’an tilaveti ile başlayan ve sunuculuğu Öğr. Gör. Hidayat AYAN’ın yaptığı programda, sırasıyla Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi MÜMDER Yönetim Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abdullah DEMİR, MÜMDER İstişare Kurulu Başkanı Hasan GÜNEŞ, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin ARAT, THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi TOPÇU ve Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi TÜRKMEN birer selamlama konuşması yaptılar.

Yrd. Doç. Dr. Abdullah Demir yaklaşık 400 kişinin katıldığı iftar programında yaptığı konuşmada; “Modernitenin ortaya koyduğu sonuçlara göre dünyanın şefkate, merhamete, aşka ve hizmete ihtiyacı vardır. Allah’ın verdiği en büyük nimet ise, insanlara hizmet etmektir. Bu açıdan Allah’a ne kadar şükretsek azdır” dedi. Konuşmasının devamında:

Genel olarak iki tür insan vardır. “Şartlara teslim olanlar ve şartları teslim alanlar.” Şartlara teslim olanlar, şartların ürünüdür. Dolayısıyla şartlar değişince onlar da değişir. Yani uygun koşul bulduklarında var olurlar. Bulamazlarsa yok olurlar.

Şartları teslim alanların ise, “niyetleri, gayeleri, planları, projeleri ve hedefleri” vardır.

Bunun gizemide 3T – Talim-Terbiye-Tezkiye formülünde saklıdır.

Talim – Bilgini kazanılmasıdır. Malum olduğu üzere bilgi kümülatiftir. İnsanlığın bilgisi biriken bir şeydir. Nöbetçi medeniyet, o geçmişin birikimini alır onun üzerine kendi zihniyetiyle bir şeyler ekler.

İman bile bilgiyle başlar.

İkinci “T” Terbiye ve tedip / uslandırma – Davranışın kazanılmasıdır. Bu yapılırken insanlığın ince işçilik gerektirdiği asla unutulmamalıdır.

Üçüncü “T” ise Tezkiye – Kişiliğin Kazanılmasıdır. Tezkiye sözlükte; “arıtma, temizleme” gibi anlamlarının yanında “bir malın zekatını vermek” olarak ta tariflenmektedir. Buradan bir analoji yapacak olursam “bedenin zekatı da kişilik ve şahsiyettir”.

Unutulmamalıdır ki: Kişinin eylemi bilgisini, bilgisi bilincini, bilinci inancını, inancı aklını, aklı ise tasavvurunu aşamaz.

Bütün mesele bu 3T’nin, maarifin dört unsuru (ders, talebe, muallim ve öğretim yeri olan mektep) ile yoğrularak, insan varlığının içgüdü katmanı, akıl katmanı ve duygular katmanı ile bütünleştirilmesinde. Ama bütün bunlar yaşamak için yetmez. İnsan varlığının toplumsal manada veya bireysel manada yaşayabilmek için değerlere ihtiyacı vardır. İşte bu değerler sistemi medeniyetin özünü oluşturur.  Medeniyet’in kaynağı, vahiy; kurucusu Hz. Peygamber; kurucu sütunları ise ilim, irfan ve hikmet menzilleridir.

Kur’an da okuduğunuz Yusuf Suresi liyakat, ehliyet, iffet, ilim, irfan ve hikmet” ile bir kişinin neler yapılabileceğinin kıssasıdır. Bir kişi ile koca bir dünya değişir.

19. YY sömürge, 20. YY ideolojilerin yüzyılıydı. 21. YY ise ideolojilerin bittiği yüzyıl olacaktır. İdeolojilerin insanlığa vaat edeceği hiçbir şey kalmamıştır. İnanıyorum ki ideolojilerin tükendiği 21. YY’da dinler konuşacak, iman konuşacak, imanlı bir nesil konuşacaktır.

Üstadın deyimiyle: Yetmez mi bunca zaman /  Yan gelip yattıkları? / Bir nesil özlüyorum, / Doğrultsun yatıkları!

N. Topçu iseYarınki Türkiye” eserinden bize şöyle sesleniyordu:

Yarınki Türkiye`nin kurucuları, yaşama zevkini bırakıp yaşatma aşkına gönül verecek, sabırlı ve azimli, lâkin gösterişsiz ve nümayişsiz çalışan, ruh cephesinin maden işçileri olacaklardır.

Demir konuşmasını “Ruh cephesinin maden işçilerine selam ve hürmetlerimi sunarak” tamamladı.

İftar programı, plaket takdimleri ve üyelerin serbest sohbetleriyle sona erdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑