Diğer

Published on Aralık 27th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Bir Biyografi: Doç. Dr. Metin GÜMÜŞ

Metin GÜMÜŞ 1973 yılında Mardin’de doğdu. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Makine Fakülte si, Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Bir süre İ.E.T.T. Genel Müdürlüğünde Makine Mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1996 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümü Otomotiv A.B.D.’da araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. M.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Makine Eğitimi Ana Bilim Dalında, Yüksek Lisans eğitimini 1998 yılında, Doktora eğitimini 2005 yılında tamamladı. Danimarka ‘da Brüel & Kjǽr firmasında otomotiv sanayindeki akustik uygulamalarla ilgili eğitim aldı. 2006 ile 2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümü, Otomotiv Eğitimi Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2010 yılında doçent olan Metin GÜMÜŞ, Marmara Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olup Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Çeşitli projelerde yürütücü ve araştırıcı olarak çalışan Metin GÜMÜŞ 7 adet Yüksek Lisans tezi yönetmiş ve halen 2 adet Yüksek Lisans, 2 adet doktora tezi yöneticiliği yapmaktadır. TÜBİTAK Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Ödülleri ve Marmara Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Başkanlığının Yayın Yapmış Araştırıcılara Destek Projesi ödülleri olan Metin GÜMÜŞ’ün 22 si uluslararası SCI yayını olmak üzere toplam 63 adet yayını vardır. TÜBİTAK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü’nde panelist, hakem ve denetçi olarak çeşitli görevlerde bulunan Metin GÜMÜŞ çok sayıda uluslar arası dergide hakemlik yapmaktadır. Otomotiv elektroniği, içten yanmalı motorlar, servis tekniği gibi konularda lisans dersleri vermekte olup, İçten Yanmalı Motorlar Termodinamiği, İçten Yanmalı Motorlarda Karışım Oluşturma Teknikleri, Alternatif Gaz Yakıtlarının İçten Yanmalı Motorlarda Kullanımı, İçten Yanmalı Motorlarda İleri Test Teknikleri, Motorlu Taşıtlardan Kaynaklanan Gürültü ve Kontrolü gibi lisansüstü derslerini vermektedir. Otomotiv elektroniği, alternatif gaz yakıtların içten yanmalı motorlarda kullanımı, yanma, motorlu taşıtlarda gürültü ve kontrol teknikleri, faz değiştiren malzemelerin içten yanmalı motorlara uygulanması gibi konularda çalışmalarını sürdürmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑