Diğer

Published on Eylül 3rd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Avrupalı sürücüler aniden sıkışan trafikte kaza riski altında!

TomTom Trafik teknolojisi artık ileride bir trafik sıkışıklığı olduğunda, önceden sürücüleri yavaşlamaları konusunda uyarıyor

Avrupa*’da, 8,000’den fazla sürücü arasında yapılan bağımsız bir araştırmaya göre, insanlar kendilerini trafik sıkışıklığından oluşan kaza riskine atıyorlar. Sürücülerin ortalama % 35’i aniden duran trafik karşısında zamanında fren yapamadıklarını itiraf ediyorlar.

Avrupalı sürücülerin %64’ü kazayı önleyebilecek durma mesafesini bildiklerini iddia etmelerine rağmen sürücülerin sadece %28’i ülkelerinde 60 mph (100km/h)’lik bir fren mesafesi koymaları gerektiğini ve ne kadar önceden fren yapmaları gerektiğini biliyor. Geriye kalan sürücüler, durma mesafesini hiç önemsemeyerek hem kendilerini hem de diğer sürücüleri riske atıyorlar.

TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan: “Bu yeni araştırma, trafik teknolojimize işaret ederek ciddi bir konuyu ortaya çıkarıyor. TomTom Trafik o kadar kesin ve net bilgiler veriyor ki trafik sıkışıklığının tam olarak nerede olduğu konusunda nokta atışı yapabiliyoruz. Sürücülere trafiğin tam olarak nerede başladığını bildiren ve eğer aracını çok hızlı sürüyorsa yavaşlaması konusunda önemle uyaran yeni ‘İlerideki Trafik Sıkışıklığı’ uygulamasını geliştirdik.”

TomTom son olarak, ‘Ömür Boyu TomTom Trafik’ özelliğine sahip yeni navigasyon cihazları sundu. Yeni TomTom GO 400, GO 500, 5000 and GO 600, 6000 cihazlarının hepsi benzeri olmayan ‘İlerideki Trafik Sıkışıklığı’ özelliğine sahip.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑