Diğer

Published on Ekim 23rd, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

50. yılını kutlayan Otokar, Busworld’de geniş ürün gamı ile yer aldı

Türkiye’nin lider otobüs üreticisi Otokar, 18-23 Ekim 2013 tarihleri arasında Belçika’da düzenlenen Busworld Fuarı’nda 860 metrekarelik standı ile yer aldı. Otokar fuarda 6 metreden 12 metreye kadar uzanan geniş ürün yelpazesinde yer alan 7 otobüsünü ve araçların Euro 6 versiyonlarını tanıttı. Stantta ayrıca Otokar’ın 1968 yılında ürettiği  37 kişilik yolcu otobüsü de sergilendi.

Bir Koç Topluluğu şirketi olan ve 50. kuruluş yılını kutlayan Otokar, Belçika’da düzenlenen Busworld Fuarı’na geniş ürün gamı ile katıldı. Fuarda Otokar’ın şehiriçi, servis ve turizm taşımacılığına yönelik 7 otobüs ve araçların Euro 6 versiyonları tanıtıldı. Standın en çok ilgi çeken aracı ise Otokar’ın 1968 yılında ürettiği, dönemin en modern şehirlerarası araçları olan 37 kişilik otobüs oldu.

Fuarı değerlendiren Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Otokar’ın Türkiye’de dört yıldır üst üste pazar lideri olduğunu belirterek, bu yıl da liderlik beklediklerini iletti: “Yaptığımız işe olan inancımız en üst düzeyde çünkü ürettiğimiz otobüslerimiz ile her gün milyonlarca kişiye dokunuyoruz. Otokar olarak Avrupa pazarının en önemli oyuncularından biri olmak istiyoruz. 2013 yılı sonunda Otokar’ın yurtdışı satışlarının yüzde 50 oranında artmasını bekliyoruz. Otokar için Fransa her zaman olduğu gibi Avrupa’da en büyük pazar konumunu koruyor. Fransa’nın ardından ise Almanya, Italya ve İspanya geliyor. Pazarda genel bir düşüş yaşansa da Avrupa hala pazarda yer alan oyuncular ile dünyanın en rekabetçi ve yenilikçi pazarlarından biri olmaya devam ediyor.” dedi.

Avrupa otobüs pazarının yakında geçmiş senelerdeki rakamlara ulaşacağına inandıklarını belirten Görgüç, “Euro 6’ya geçişin tamamlanması ve ürün gamımıza ekleyeceğimiz yeni modeller ile Otokar niş segmentlerde olan konumunu daha da güçlendirecek. Şehiriçi alanda otobüs penetrasyonumuzu daha da artırarak önemli Avrupa pazarınlarda daha geniş bir toplu taşıma ürün yelpazesine sahip olmayı hedefliyoruz. 50. yılını kutlayan ve Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olan Otokar olarak araçlarımız günümüzde 40’tan fazla ülkede kullanılıyor. 2014 yılında ise İskandinavya ve İngiltere pazarlarına yönelik yatırım yapmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.

Otokar, Busworld Kortrijk Fuarı’nda standında şehiriçi, turizm ve kısa mesafe taşımacılığa uygun olarak tasarlanan otobüslerini sergiledi. Türkiye’nin en çok satılan belediye otobüsü 12 metrelik KENT LF, DORUK LE orta boy otobüs, KENT U’nun yanısıra turizm segmentinde SULTAN ve DORUK’un modelleri Otokar standında ziyaretçilerle buluştu.

 

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑